Security Analysis (3.0.0) - en to it translation catalogue (13 entries)

en: Status
it: Stato

en: Disabled
it: Disattivato

en: Module
it: Modulo

en: Security
it: Sicurezza

en: Select
it: Scegliere

en: Add CAPTCHA administration links to forms
it: Aggiungere link amministrativi di CAPTCHA ai form

en: Log wrong responses
it: Traccia le risposte errate nel log

en: The answer you entered for the CAPTCHA was not correct.
it: La risposta inserita per il  CAPTCHA non era corretta.

en: Enable statistics
it: Abilita le statistiche

en: Origin
it: Origine

en: Default CAPTCHA validation
it: Validazione CAPTCHA predefinita

en: This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
it: Questa domanda è un test per verificare che tu sia un visitatore umano e per impedire inserimenti  di spam automatici.

en: CAPTCHA Settings
it: Impostazioni CAPTCHA
