Seeds - Drupal Starter Kit (12.0.0-beta5) - en to de translation catalogue (40 entries)

en: Operations
de: Aktionen

en: Content
de: Inhalt

en: Description
de: Beschreibung

en: File
de: Datei

en: Search
de: Suche

en: Image
de: Bild

en: Label
de: Beschriftung

en: Save
de: Speichern

en: Menu
de: Menü

en: User
de: Benutzer

en: Media
de: Medien

en: General
de: Allgemein

en: Anonymous
de: Gast

en: The changes have been saved.
de: Die Änderungen wurden gespeichert.

en: Translations
de: Übersetzungen

en: Webform
de: Webformular

en: Audio file
de: Audiodatei

en: About
de: Über

en: Video file
de: Video-Datei

en: Link to
de: Verlinken auf

en: Inspect
de: Untersuchen

en: Taxonomy Term
de: Taxonomie-Begriff

en: General Permissions
de: Allgemeine Berechtigungen

en: Media Library
de: Medienbibliothek

en: Image Style
de: Bildstil

en: Responsive Images
de: Responsive Bilder

en: Paragraphs
de: Seitenabschnitte

en: Media Image
de: Bild Medium

en: Info Button
de: Info-Button

en: Container settings
de: Container-Einstellungen

en: Responsive Image
de: Responsives Bild

en: Manually entered paths should start with /, ? or #.
de: Manuell eingetragene Pfade sollten mit einem /, ? oder # beginnen.

en: Start typing the title of a piece of content to select it. You can also enter an internal path such as %add-node or an external URL such as %url. Enter %front to link to the front page.
de: Beginnen Sie einen Teil des Titel einer Seite zu tippen um Vorschläge zum Auswählen zu erhalten. Sie können interne Pfade wie %add-node oder externe URLs wie %url eingeben. Geben Sie %front ein um auf die Startseite zu verlinken.

en: Administrative Description
de: Administrative Beschreibung

en: Wrapper attributes
de: Wrapper-Attribute

en: Wrapper classes
de: CSS-Klassen, mit denen die Symbole umgeben werden.

en: Entity Queue
de: Sortierliste

en: Remote Video
de: Externes Video

en: Info Link
de: Informationslink

en: Remote video URL
de: Externe URL des Videos
