Seeds - Drupal Starter Kit (8.x-6.21) - en to fr translation catalogue (42 entries)

en: File
fr: Fichier

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Back
fr: Précédent

en: Help
fr: Aide

en: Insert
fr: Insérer

en: Upload
fr: Transférer

en: Create
fr: Créer

en: Page title
fr: Titre de la page

en: User login
fr: Connexion utilisateur

en: Anonymous
fr: Anonyme

en: Tools
fr: Outils

en: Sort by
fr: Trier par

en: Video
fr: Vidéo

en: Tabs
fr: Onglets

en: Offset
fr: Décalage

en: Choose
fr: Choisir

en: Embed
fr: Intégré

en: Image Browser
fr: Explorateur d'image

en: Main navigation
fr: Navigation principale

en: Primary tabs
fr: Onglets principaux

en: Secondary tabs
fr: Onglets secondaires

en: Videos
fr: Vidéos

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Powered by Drupal
fr: Propulsé par Drupal

en: Link to
fr: Lien vers

en: Breadcrumbs
fr: Fils d'ariane

en: Status messages
fr: Messages de statut

en: Main page content
fr: Contenu de la page principale

en: Video URL
fr: URL de la vidéo

en: Footer menu
fr: Menu Pied de page

en: Master
fr: Principal

en: Forgot your password?
fr: Vous avez perdu votre mot de passe ?

en: Site branding
fr: Identité du site

en: Container settings
fr: Paramètres du conteneur

en: Manually entered paths should start with /, ? or #.
fr: Les chemins saisis manuellement doivent commencer par /, ? ou #.

en: Start typing the title of a piece of content to select it. You can also enter an internal path such as %add-node or an external URL such as %url. Enter %front to link to the front page.
fr: Commencer à saisir le titre d'un contenu pour le sélectionner. Vous pouvez aussi saisir le chemin interne tel que %add-node ou une URL externe comme %url. Saisir %front pour faire un lien vers la page d'accueil.

en: Primary admin actions
fr: Actions d'administration principales

en: User account menu
fr: Menu du compte de l'utilisateur

en: Select entities
fr: Sélectionner les entités

en: Wrapper attributes
fr: Attributs de l'enveloppe
