Seeds - Drupal Starter Kit (8.x-6.22) - en to pt translation catalogue (43 entries)

en: File
pt: Arquivo

en: Search
pt: Buscar

en: Reset
pt: Redefinir

en: Image
pt: Imagem

en: Back
pt: Voltar

en: Help
pt: Ajuda

en: Insert
pt: Inserir

en: Upload
pt: Carregar

en: Create
pt: Criar

en: Page title
pt: Título da página

en: Desc
pt: Decrescente

en: User login
pt: Login do usuário

en: Anonymous
pt: Anônimo

en: Tools
pt: Ferramentas

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Document
pt: Documento

en: Documents
pt: Documentos

en: Tabs
pt: Abas

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Choose
pt: Escolha

en: Embed
pt: Incorporar

en: Image Browser
pt: Navegador de imagens

en: Main navigation
pt: Navegação principal

en: Primary tabs
pt: Abas primárias

en: Secondary tabs
pt: Abas secundárias

en: Videos
pt: Vídeos

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Powered by Drupal
pt: Desenvolvido com Drupal

en: Status messages
pt: Mensagens de status

en: Main page content
pt: Conteúdo da página principal

en: Video URL
pt: URL do vídeo

en: Footer menu
pt: Menu do rodapé

en: Asc
pt: Ascendente

en: Master
pt: Principal

en: Forgot your password?
pt: Esqueceu sua senha?

en: Media Image
pt: Imagem de mídia

en: Site branding
pt: Definição de marca do site

en: Manually entered paths should start with /, ? or #.
pt: Os caminhos inseridos manualmente devem iniciar com /, ? ou #.

en: Start typing the title of a piece of content to select it. You can also enter an internal path such as %add-node or an external URL such as %url. Enter %front to link to the front page.
pt: Comece digitando uma parte do título do conteúdo para selecioná-lo. Também é possível inserir um caminho interno, como %add-node, ou uma URL externa, como %url. Insira %front para vincular à página inicial.

en: Primary admin actions
pt: Ações primárias do administrador

en: User account menu
pt: Menu de conta de usuário

en: Select entities
pt: Selecionar entidades
