Seeds - Drupal Starter Kit (8.x-7.1) - en to de translation catalogue (53 entries)

en: Home
de: Startseite

en: File
de: Datei

en: Search
de: Suche

en: Reset
de: Zurücksetzen

en: Image
de: Bild

en: Help
de: Hilfe

en: Insert
de: Einfügen

en: Upload
de: Hochladen

en: Page title
de: Seitentitel

en: Desc
de: Absteigend

en: Anonymous
de: Gast

en: Sort by
de: Sortierung

en: White
de: Weiß

en: Document
de: Dokument

en: Documents
de: Dokumente

en: Select
de: Auswählen

en: Audio file
de: Audiodatei

en: Offset
de: Versatz

en: Choose
de: Auswählen

en: Image Browser
de: Bild-Browser

en: Main navigation
de: Hauptnavigation

en: Light
de: Hell

en: Primary
de: Primär

en: Video file
de: Video-Datei

en: Upload Video
de: Video hochladen

en: Secondary
de: Zweites

en: Media Browser
de: Medien-Browser

en: Items per page
de: Elemente pro Seite

en: - All -
de: - Alle -

en: Link to
de: Verlinken auf

en: Status messages
de: Status-Nachrichten

en: Video name
de: Videoname

en: Main page content
de: Hauptinhalt der Seite

en: Upload Audio
de: Audio hochladen

en: Image name
de: Name des Bildes

en: Dark
de: Dunkel

en: Footer menu
de: Footer-Menü

en: Asc
de: Aufsteigend

en: Forgot your password?
de: Passwort vergessen?

en: Media Image
de: Bild Medium

en: Site branding
de: Branding der Website

en: Container settings
de: Container-Einstellungen

en: Site header
de: Kopfzeile der Website

en: Manually entered paths should start with /, ? or #.
de: Manuell eingetragene Pfade sollten mit einem /, ? oder # beginnen.

en: Start typing the title of a piece of content to select it. You can also enter an internal path such as %add-node or an external URL such as %url. Enter %front to link to the front page.
de: Beginnen Sie einen Teil des Titel einer Seite zu tippen um Vorschläge zum Auswählen zu erhalten. Sie können interne Pfade wie %add-node oder externe URLs wie %url eingeben. Geben Sie %front ein um auf die Startseite zu verlinken.

en: Primary admin actions
de: Primäre Verwaltungsaktionen

en: Entity Browser
de: Entitäts-Browser

en: Select entities
de: Entitäten auswählen

en: Wrapper attributes
de: Wrapper-Attribute

en: Wrapper classes
de: CSS-Klassen, mit denen die Symbole umgeben werden.

en: SASS starter kit for a Bootstrap Barrio SubTheme.
de: SASS-Starterkit für ein Bootstrap Barrio-Subtheme.

en: Remote Video
de: Externes Video

en: Remote video URL
de: Externe URL des Videos
