Select 2 (8.x-1.13) - en to it translation catalogue (15 entries)

en: User interface
it: Interfaccia utente

en: On
it: Acceso

en: Search
it: Cerca

en: - None -
it: - Nessuno -

en: Off
it: Spento

en: Contains
it: Contiene

en: unlimited
it: illimitati

en: - Select -
it: - Scegliere -

en: Number of results
it: Numero di risultati

en: Autocomplete matching
it: Riscontro autocompletamento

en: Starts with
it: Inizia con

en: Autocomplete
it: Autocompletamento

en: @name field is required.
it: Il campo @name è obbligatorio.

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of entities.
it: Selezionare il metodo usato per recuperare i suggerimenti di autocompletamento. Notare che <em>Contiene</em> può provocare problemi di prestazioni su siti con migliaia di entità.

en: Autocomplete matching: @match_operator
it: Corrispondenza autocompletamento: @match_operator
