Select A11y NG (1.0.1) - en to fr translation catalogue (30 entries)

en: User interface
fr: Interface utilisateur

en: Remove
fr: Retirer

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Search
fr: Rechercher

en: - None -
fr: - Aucun(e) -

en: Views
fr: Vues

en: Enable search
fr: Activer la recherche

en: @name field is required.
fr: Le champ @name est requis.

en: Placeholder text
fr: Texte de substitution

en: Placeholder: @placeholder
fr: Placeholder : @placeholder

en: Default option label
fr: Libellé de l’option par défaut

en: Allow search
fr: Autoriser la recherche

en: Field width
fr: Largeur du champ

en: Field width: @width
fr: Largeur du champ : @width

en: Nothing found
fr: Rien n'a été trouvé

en: {x} suggestion(s) found
fr: {x} suggestion(s) disponible(s)

en: Remove {t}
fr: Retirer {t}

en: A configurable widget that shows a dropdown, allowing multiple values.
fr: Un widget configurable qui affiche une liste déroulante permettant de sélectionner plusieurs valeurs.

en: Provides a multiple select widget for facets.
fr: Fournit un widget de sélection multiple pour les facettes.

en: Provides an accessible multiple select widget.
fr: Fournit un widget de sélection multiple accessible.

en: Select A11y NG for Better Exposed filters
fr: Select A11y NG pour Better Exposed filters

en: Allow using the Select A11y NG widget with the Views related Better Exposed Filters module.
fr: Permet d’utiliser le widget Select A11y NG avec le module Better Exposed Filters associé à Views.

en: Text to be shown in the Select A11y field until a value is selected.
fr: Texte à afficher dans le champ Select A11y jusqu'à ce qu'une valeur soit sélectionnée.

en: Adds a search input field to enable filtering of values.
fr: Ajoute un champ de saisie de recherche pour permettre le filtrage des valeurs.

en: Select A11y NG Facets
fr: Facettes Select A11y NG

en: Select a11y NG dropdown
fr: Liste déroulante Select a11y NG

en: Define a width for the select a11y field. It can be either 'element', 'computedstyle', 'style', 'resolve' or any possible CSS value. E.g. 500px, 50%, 200em.
fr: Définit une largeur pour le champ de sélection Select A11y. Les valeurs possibles sont : 'element', 'computedstyle', 'style', 'resolve' ou toute autre valeur CSS possible, par exemple : 500px, 50%, 200em.

en: Search enabled: @search
fr: Recherche activée : @search

en: Search in list
fr: Rechercher dans la liste
