Semantica (8.x-1.0-alpha2) - en to id translation catalogue (32 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Login
id: Masuk

en: None
id: Tiada

en: Go to previous page
id: Ke halaman sebelumnya

en: Go to next page
id: Ke halaman selanjutnya

en: Help
id: Bantuan

en: Text
id: Teks

en: Vertical
id: Vertikal

en: Page title
id: Judul halaman

en: Footer
id: Catatan kaki

en: Custom
id: Tersuai

en: Basic
id: Dasar

en: User login
id: Login pengguna

en: Add new comment
id: Tambah komentar baru

en: Do not display
id: Tidak usah tampilkan

en: Logout
id: Keluar

en: Next page
id: Halaman berikutnya

en: Go to first page
id: Pergi ke halaman pertama

en: Go to last page
id: Pergi ke halaman terakhir

en: Main navigation
id: Navigasi utama

en: Primary tabs
id: Tab primer

en: Secondary tabs
id: Tab sekunder

en: mobile
id: mobil

en: sort ascending
id: urutkan biasa

en: sort descending
id: urutkan terbalik

en: Status messages
id: Pesan status

en: Main page content
id: Konten halaman utama

en: (active tab)
id: (tab aktif)

en: Previous page
id: Halaman sebelumnya

en: Site header
id: Kepala situs

en: Page @items.current
id: Laman @items.current

en: Primary admin actions
id: Aksi admin primer
