Semantica (8.x-1.0-alpha1) - en to it translation catalogue (37 entries)

en: Login
it: Accedi

en: None
it: Nessuno

en: Go to previous page
it: Vai alla pagina precedente

en: Go to next page
it: Vai alla pagina successiva

en: Help
it: Aiuto

en: Text
it: Testo

en: Vertical
it: Verticale

en: Page title
it: Titolo della pagina

en: Breadcrumb
it: Briciole di pane

en: Footer
it: Piè di pagina

en: Custom
it: Personalizzato

en: Basic
it: Di base

en: User login
it: Accesso utente

en: Add new comment
it: Aggiungi un commento

en: Do not display
it: Non mostrare

en: Logout
it: Esci

en: Next page
it: Pagina successiva

en: Go to first page
it: Vai alla prima pagina

en: Go to last page
it: Vai all'ultima pagina

en: Main navigation
it: Navigazione principale

en: Primary tabs
it: Schede primarie

en: Secondary tabs
it: Schede secondarie

en: Pagination
it: Paginazione

en: sort ascending
it: ordinamento crescente

en: sort descending
it: ordinamento decrescente

en: Breadcrumbs
it: Breadcrumb

en: Status messages
it: Messaggi di stato

en: Main page content
it: Contenuto della pagina principale

en: (active tab)
it: (scheda attiva)

en: Previous page
it: Pagina precedente

en: Last page
it: Ultima pagina

en: Site branding
it: Branding del sito

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create_content">content type creation page</a> to add a new content type.
it: Non hai ancora creato alcun tipo di contenuto. Vai alla <a href="@create_content">pagina di creazione di tipo di contenuti</a> per aggiungere un nuovo tipo di contenuti.

en: Site header
it: Intestazione del sito

en: First page
it: Prima pagina

en: Page @items.current
it: Pagina @items.current

en: Primary admin actions
it: Azioni di amministrazione principali
