Semantic UI (8.x-1.0) - en to fr translation catalogue (31 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Name
fr: Nom

en: Go to previous page
fr: Aller à la page précédente

en: Go to next page
fr: Aller à la page suivante

en: Breadcrumb
fr: Fil d'Ariane

en: Add new comment
fr: Ajouter un commentaire

en: Uninstall
fr: Désinstaller

en: Select all rows in this table
fr: Sélectionner toutes les lignes du tableau

en: Deselect all rows in this table
fr: Désélectionner toutes les lignes du tableau

en: Installed
fr: Installé

en: Add Comment
fr: Ajouter un commentaire

en: Next page
fr: Page suivante

en: Go to first page
fr: Aller à la première page

en: Go to last page
fr: Aller à la dernière page

en: Primary tabs
fr: Onglets principaux

en: Secondary tabs
fr: Onglets secondaires

en: Drag to re-order
fr: Cliquer-déposer pour ré-organiser

en: No modules are available to uninstall.
fr: Aucun module ne peut être désinstallé.

en: This permission is inherited from the authenticated user role.
fr: Ce droit est héritée du rôle de l'utilisateur authentifié.

en: (active tab)
fr: (onglet actif)

en: The block cannot be placed in this region.
fr: Le bloc ne peut pas être placé dans cette région.

en: Previous page
fr: Page précédente

en: Text Formats
fr: Formats de texte

en: Last page
fr: Dernière page

en: First page
fr: Première page

en: Submitted by @author_name on @date
fr: Soumis par @author_name le @date

en: Version: @module-version
fr: Version : @module-version

en: Requires: @module-list
fr: Requiert : @module-list

en: Required by: @module-list
fr: Requis par : @module-list

en: Machine name: <span dir="ltr" class="table-filter-text-source">@machine-name</span>
fr: Nom système : <span dir="ltr" class="table-filter-text-source">@machine-name</span>

en: The following reason prevents @module.module_name from being uninstalled: | The following reasons prevent @module.module_name from being uninstalled:
fr[0]: @module.module_name ne peut être désinstallé pour la raison suivante :
fr[1]: @module.module_name ne peut être désinstallé pour les raisons suivantes :
