Seos (1.0.1) - en to fr translation catalogue (38 entries)

en: Register
fr: S'inscrire

en: List
fr: Lister

en: Comments
fr: Commentaires

en: On
fr: Activé

en: Search
fr: Rechercher

en: Preview
fr: Aperçu

en: Teaser
fr: Accroche

en: Off
fr: Désactivé

en: Promoted to front page
fr: Promu en page d'accueil

en: Other
fr: Autre

en: Full
fr: Complet

en: Token
fr: Jeton (token)

en: Paragraph
fr: Paragraphe

en: About
fr: À propos

en: Send Message
fr: Envoyer le message

en: User account
fr: Compte utilisateur

en: Search index
fr: Index de recherche

en: Card
fr: Fiche

en: Desktop
fr: Ordinateur de bureau

en: Full comment
fr: Commentaire complet

en: Full content
fr: Contenu complet

en: Taxonomy term page
fr: Page d'un terme de taxonomie

en: Tablet
fr: Tablette

en: Fallback date format
fr: Format de date de repli

en: Search result highlighting input
fr: Résultat de recherche mettant en évidence la saisie

[ctx: PHP date format]
en: D, m/d/Y - H:i
fr: D d/m/Y - H:i

en: HTML Date
fr: Date HTML

en: HTML Datetime
fr: Date et heure HTML

en: HTML Month
fr: Mois HTML

en: HTML Time
fr: Heure HTML

en: HTML Week
fr: Semaine HTML

en: HTML Year
fr: Année HTML

en: HTML Yearless date
fr: Date HTML sans année

en: Default long date
fr: Date longue par défaut

[ctx: PHP date format]
en: l, F j, Y - H:i
fr: l j F Y - H:i

en: Default medium date
fr: Date moyenne par défaut

en: Default short date
fr: Date courte par défaut

[ctx: PHP date format]
en: m/d/Y - H:i
fr: d/m/Y - H:i
