Seven (1.1.0-beta1) - en to fr translation catalogue (48 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Content
fr: Contenu

en: unpublished
fr: non publié

en: Go to previous page
fr: Aller à la page précédente

en: Go to parent page
fr: Aller à la page parente

en: Go to next page
fr: Aller à la page suivante

en: Help
fr: Aide

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Last post
fr: Dernière contribution

en: Page title
fr: Titre de la page

en: Breadcrumb
fr: Fil d'Ariane

en: Web Server
fr: Serveur Web

en: Database
fr: Base de données

en: Header
fr: Entête

en: Up
fr: Haut

en: System
fr: Système

en: Add new comment
fr: Ajouter un commentaire

en: Topics
fr: Sujets

en: Posts
fr: Contributions

en: New
fr: Nouveau

en: Tabs
fr: Onglets

en: Next page
fr: Page suivante

en: Skip to main content
fr: Aller au contenu principal

en: Memory limit
fr: Limite de mémoire

en: Primary tabs
fr: Onglets principaux

en: Secondary tabs
fr: Onglets secondaires

en: First sidebar
fr: Première barre latérale

en: wide
fr: large

en: Breadcrumbs
fr: Fils d'ariane

en: Page top
fr: Haut de page

en: Page bottom
fr: Bas de page

en: Status messages
fr: Messages de statut

en: Main page content
fr: Contenu de la page principale

en: Highlighted
fr: Mis en évidence

en: Previous page
fr: Page précédente

en: Text Formats
fr: Formats de texte

en: Last Cron Run
fr: Dernière fois que la tâche planifiée (cron) a été lancée

en: Drupal Version
fr: Version de Drupal

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create_content">content type creation page</a> to add a new content type.
fr: Vous n'avez pas encore créé de type de contenus. Allez sur la <a href="@create_content">page de création de type de contenus</a> pour ajouter un nouveau type de contenu.

en: Seven settings
fr: Paramètres de Seven

en: Book outline for @book.title
fr: Structure du livre @book.title

en: Book traversal links for
fr: Liens transversaux de livre pour

en: Primary tabs display toggle
fr: Activer/désactiver l'affichage des onglets principaux

en: Pre-content
fr: Pré-contenu

en: By @author @time ago
fr: Par @author il y a @time

en: Submitted by @author_name on @date
fr: Soumis par @author_name le @date

en: Primary admin actions
fr: Actions d'administration principales

en: General System Information
fr: Informations générales du système
