Seven (2.0.0-beta3) - en to hi translation catalogue (38 entries)

en: Home
hi: मुख्य पृष्ठ

en: Content
hi: सामग्री

en: Version
hi: संस्करण

en: unpublished
hi: अप्रकाशित

en: Go to previous page
hi: पिछले पृष्ठ में जायें।

en: Go to parent page
hi: मूल जनक पृष्ठ पर जायें

en: Go to next page
hi: अगले पृष्ठ में जायें।

en: Help
hi: मदद

en: Updated
hi: अद्यतित

en: n/a
hi: लागू नहीं

en: Last post
hi: आखरी पोस्ट

en: Page title
hi: पृष्ठ का शीर्षक

en: Breadcrumb
hi: पग चिन्ह

en: Web Server
hi: वेब सर्वर

en: Database
hi: डेटाबेस

en: Header
hi: ऊपरी भाग

en: Up
hi: ऊपर

en: System
hi: प्रणाली

en: Forum
hi: फोरम

en: Add new comment
hi: नई टिप्पणी जोड़ें

en: Topics
hi: विषय

en: Posts
hi: प्रविष्टियाँ

en: New
hi: नया

en: Tabs
hi: टैब्स

en: Next page
hi: अगला पृष्ठ

en: Primary tabs
hi: प्राथमिक टैब्स

en: Secondary tabs
hi: माध्यमिक टैब्स

en: mobile
hi: चलनशील

en: Page top
hi: पृष्ठ का शीर्ष

en: Page bottom
hi: पृष्ठ के नीचे

en: Status messages
hi: स्थिति संदेश

en: Seven
hi: सात

en: Highlighted
hi: चिन्हांकित किया गया

en: Text Formats
hi: पाठ प्रारूपों

en: Seven settings
hi: सेवन सेटिंग्स

en: Book traversal links for
hi: बुक चंक्रमण लिंक के लिए

en: Primary tabs display toggle
hi: प्राथमिक टैब टॉगल प्रदर्शित करते हैं

en: Primary admin actions
hi: प्राथमिक व्यवस्थापक कार्रवाई
