Shopify eCommerce (8.x-1.0-alpha2) - en to id translation catalogue (47 entries)

en: Title
id: Judul

en: Delete
id: Hapus

en: Remove
id: Hapus

en: Language
id: Bahasa

en: Quantity
id: Kuantitas

en: Tags
id: Tag

en: Overview
id: Sekilas

en: Weight
id: Bobot

en: Image
id: Gambar

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Update
id: Perbarui

en: View
id: Lihat

en: Updated
id: Diperbaharui

en: Theme
id: Tema

en: Options
id: Opsi

en: Created
id: Dibuat

en: All
id: Semua

en: Never
id: Tidak pernah

en: Hostname
id: Nama host

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Authored by
id: Ditulis oleh

en: Price
id: Harga

en: Add to cart
id: Masukkan keranjang

en: Store
id: Toko

en: Position
id: Posisi

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Full
id: Penuh

en: Product type
id: Jenis produk

en: Cart
id: Keranjang

en: Changed
id: Berubah

en: Grams
id: Gram

en: ‹ Previous
id: ‹ Sebelumya

en: Next ›
id: Selanjutnya ›

en: Apply
id: Terapkan

en: Language code
id: Kode bahasa

en: Unavailable
id: Tidak tersedia

en: Offset
id: Letak

en: Tips
id: Tip

en: Out of stock
id: Stok habis

en: Add to cart form
id: Tambahkan ke keranjang

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Entity ID
id: ID Entitas

en: Asc
id: Urutan turun
