Shortcuts View (1.0.1) - en to ru translation catalogue (26 entries)

en: Delete
ru: Удалить

en: Operations
ru: Операции

en: Edit
ru: Редактировать

en: Reset
ru: Сбросить

en: All
ru: Все

en: Block
ru: Блок

en: Desc
ru: По убыванию

en: Sort by
ru: Сортировать по

en: Shortcuts
ru: Ярлыки

en: Shortcut
ru: Ярлык

en: Apply
ru: Применить

en: About
ru: Информация

en: Uses
ru: Использование

en: Adding and removing shortcuts
ru: Добавление и удаление ярлыков

en: Displaying shortcuts
ru: Показ ярлыков

en: Allows users to manage customizable lists of shortcut links.
ru: Позволяет пользователям управлять настраиваемыми списками ярлыков быстрого доступа.

en: Administering shortcuts
ru: Управление ярлыками

en: Choosing shortcut sets
ru: Выбор набора

en: Users with permission to switch shortcut sets can choose a shortcut set to use from the Shortcuts tab of their user account page.
ru: Пользователи с правом выбора наборов могут выбирать набор ярлыков, который будет показываться на вкладке «Ярлыки» в их аккаунтах.

en: Asc
ru: По возрастанию

en: Master
ru: Основной

en: Shortcut set
ru: Набор ярлыков

en: The Shortcut module allows users to create sets of <em>shortcut</em> links to commonly-visited pages of the site. Shortcuts are contained within <em>sets</em>. Each user with <em>Select any shortcut set</em> permission can select a shortcut set created by anyone at the site. For more information, see the <a href=":shortcut">online documentation for the Shortcut module</a>.
ru: Модуль Shorcut позволяет пользователям создавать наборы <em>ярлыков</em> ссылок на часто посещаемые страницы сайта. Ярлыки содержатся в <em>наборы</em>. Каждый пользователь с разрешением <em>Выбрать любой ярлык</em> может выбрать ярлык, созданный любым пользователем на сайте. Для получения дополнительной информации см. <a href=":shortcut">онлайн-документацию для модуля Shortcut</a>.

en: Users with the <em>Administer shortcuts</em> permission can manage shortcut sets and edit the shortcuts within sets from the <a href=":shortcuts">Shortcuts administration page</a>.
ru: Пользователи с разрешением <em>Управление ярлыками</em> могут управлять наборами ярлыков и редактировать ярлыки внутри наборов со <a href=":shortcuts">страницы администрирования ярлыков</a>.

en: Define which shortcut set you are using on the <a href=":shortcut-link">Shortcuts tab</a> of your account page.
ru: Определите какие закладки используются в <a href=":shortcut-link">Панели ярлыков</a> на странице вашей учётной записи.

en: The Shortcut module creates an add/remove link for each page on your site; the link lets you add or remove the current page from the currently-enabled set of shortcuts (if your theme displays it and you have permission to edit your shortcut set). The core Seven administration theme displays this link next to the page title, as a gray or yellow star. If you click on the gray star, you will add that page to your preferred set of shortcuts. If the page is already part of your shortcut set, the link will be a yellow star, and will allow you to remove the current page from your shortcut set.
ru: Модуль Ярлык (Shortcut) создаёт на каждой странице сайта ссылку добавить/исключить; эта ссылка позволяет добавить или исключить текущую страницу из исрользуемого на данный момент набора ярлыков, (если ваша тема отображает его и у вас есть разрешение на редактирование набора ярлыков). Административная тема Seven, входящая в комплект ядра, отображает эту ссылку рядом с заголовком страницы в виде звездочки серого или желтого цвета. Нажатием на звездочку серого цвета вы добавляете страницу в свой набор предпочтительных ярлыков. Если текущая страница уже присутствует в вашем наборе ярлыков, ссылка будет отображена звездочкой желтого цвета и позволит вам исключить данную страницу из набора ярлыков.
