Shortcuts View (1.0.1) - en to tr translation catalogue (25 entries)

en: Delete
tr: Sil

en: Operations
tr: İşlemler

en: Edit
tr: Düzenle

en: Reset
tr: Sıfırla

en: All
tr: Tümü

en: Block
tr: Blok

en: Desc
tr: Azalan

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Shortcuts
tr: Kısayollar

en: Shortcut
tr: Kısayol

en: Apply
tr: Uygula

en: About
tr: Hakkında

en: Uses
tr: Kullanım

en: Adding and removing shortcuts
tr: Kısayolları ekleme ve kaldırma

en: Displaying shortcuts
tr: Kısayollar gösteriliyor

en: Allows users to manage customizable lists of shortcut links.
tr: Kullanıcıların, özelleştirilebilir kısayol bağlantıları listelerini yönetmelerini sağlar.

en: Administering shortcuts
tr: Kısayolları yönetmek

en: Choosing shortcut sets
tr: Kısayol kümeleri seçmek

en: Users with permission to switch shortcut sets can choose a shortcut set to use from the Shortcuts tab of their user account page.
tr: Kısayol kümelerine erişimi olan kullanıcılar kendi kullanıcı sayfalarındaki kısayol sekmesinde kullanmak için kısayol seçebilirler.

en: Asc
tr: Artan

en: Master
tr: Ana (master)

en: Shortcut set
tr: Kısayol takımı

en: The Shortcut module allows users to create sets of <em>shortcut</em> links to commonly-visited pages of the site. Shortcuts are contained within <em>sets</em>. Each user with <em>Select any shortcut set</em> permission can select a shortcut set created by anyone at the site. For more information, see the <a href=":shortcut">online documentation for the Shortcut module</a>.
tr: Kısayol modülü, kullanıcıların sık ziyaret edilen site sayfaları için <em>kısayol</em> bağlantısı kümeleri oluşturmasını sağlar. Kısayollar <em>kümeler</em> içinde yer alır. <em>Herhangi bir kısayol kümesini seçme</em> izni olan her kullanıcı, sitede herhangi birisi tarafından oluşturulmuş bir kısayol kümesini seçebilir. Daha fazla bilgi için <a href=":shortcut">Kısayol modülüne ilişkin çevrimiçi belgelere</a> bakın.

en: Users with the <em>Administer shortcuts</em> permission can manage shortcut sets and edit the shortcuts within sets from the <a href=":shortcuts">Shortcuts administration page</a>.
tr: <em>Kısayolları yönetme</em> izni olan kullanıcılar, <a href=":shortcuts">Kısayol yönetimi sayfasından</a> kısayol kümelerini yönetebilir ve kümeler içinde kısayolları düzenleyebilir.

en: Define which shortcut set you are using on the <a href=":shortcut-link">Shortcuts tab</a> of your account page.
tr: Hesap sayfanızın <a href=":shortcut-link">Kısayollar sekmesinde</a> hangi kısayol kümesini kullandığınızı tanımlayın.
