Shorten URLs (8.x-1.0) - en to fa translation catalogue (19 entries)

en: Forms
fa: فرم‌ها

en: Title
fa: عنوان

en: Type
fa: نوع

en: Actions
fa: عملکردها

en: None
fa: هیچ

en: This action cannot be undone.
fa: این عمل برگشت‌پذیر نیست.

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Name
fa: نام

en: URL
fa: نشانی

en: Text
fa: متن

en: User ID
fa: شناسه کاربر

en: General
fa: عمومی

en: Method
fa: روش

en: IP Address
fa: آدرس IP

en: Original
fa: اصلی

en: Short
fa: کوتاه

en: Maximum link text length
fa: حداکثر طول متن پیوند

en: URLs longer than this number of characters will be truncated to prevent long strings that break formatting. The link itself will be retained; just the text portion of the link will be truncated.
fa: آدرس‌های طولانی‌تر از این برای جلوگیری از رشته‌های طولانی که باعث شکسته شدن قالب‌بندی می‌گردند بریده خواهند شد. پیوند بدون تغییر باقی می‌ماند. تنها بخش متنی پیوند بریده می‌شود.

en: Behavior
fa: رفتار
