Shorten URLs (8.x-1.0) - en to id translation catalogue (18 entries)

en: Forms
id: Formulir

en: Title
id: Judul

en: Type
id: Jenis

en: Actions
id: Tindakan-tindakan

en: None
id: Tiada

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dikembalikan.

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Text
id: Teks

en: User ID
id: ID Pengguna

en: General
id: Umum

en: Method
id: Metode

en: IP Address
id: Alamat IP

en: Original
id: Asli

en: Short
id: Singkat

en: Maximum link text length
id: Panjang teks link maksimal

en: URLs longer than this number of characters will be truncated to prevent long strings that break formatting. The link itself will be retained; just the text portion of the link will be truncated.
id: URLs lebih panjang dari jumlah karakter ini akan terpotong untuk mencegah untai panjang yang memecah pemformatan. Untai itu sendiri akan dipertahankan; hanya bagian teks dari untai yang akan terpotong.

en: Behavior
id: Perilaku
