Shorten URLs (8.x-2.0-alpha1) - en to hi translation catalogue (18 entries)

en: Forms
hi: प्रपत्र

en: Title
hi: शीर्षक

en: Type
hi: प्रकार

en: Actions
hi: क्रियाएँ

en: None
hi: कोई नहीं

en: This action cannot be undone.
hi: इस क्रिया को अकार्य नहीं किया जा सकता है यानि फिर से पहले की अवस्था मे जाना सम्भव नहीं है।

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: URL
hi: यूआरएल

en: Text
hi: लेख

en: User ID
hi: उपयोगकर्ता आईङी

en: General
hi: सामान्य

en: Method
hi: तरीका

en: IP Address
hi: IP पता

en: seconds
hi: क्षण

en: Short
hi: छोटा

en: Maximum link text length
hi: लिंक पाठ की अधिकतम लंबाई

en: cURL
hi: कर्ल
