Shorthand (4.0.0-alpha2) - en to pt translation catalogue (39 entries)

en: Delete
pt: Apagar

en: Operations
pt: Operações

en: Description
pt: Descrição

en: On
pt: Habilitado

en: Settings
pt: Configurações

en: Name
pt: Nome

en: View
pt: Ver

en: Path
pt: Caminho

en: Keywords
pt: Palavras-chave

en: Created
pt: Criado

en: Off
pt: Desligado

en: Promoted to front page
pt: Promovido para a página inicial

en: Revisions
pt: Revisões

en: Authored by
pt: Escrito por

en: Thumbnail
pt: Miniatura

en: Other
pt: Outros

en: Maximum length
pt: Comprimento máximo

en: Revert
pt: Reverter

en: Reference
pt: Referência

en: Revisions for %title
pt: Revisões para %title

en: Revision
pt: Revisão

en: Changed
pt: Alterado

en: Revision of %title from %date
pt: Revisão de %title de %date

en: Story
pt: Artigo

en: Authors
pt: Autores

en: About
pt: Sobre

en: Delete all revisions
pt: Excluir todas as revisões

en: The maximum length of the field in characters.
pt: O tamanho máximo do campo em caracteres.

en: Publishing status
pt: Status de publicação

en: Current revision
pt: Revisão atual

en: Text value
pt: Valor de texto

en: An unrecoverable error has occurred.
pt: Ocorreu um erro irrecuperável.

en: %name: may not be longer than @max characters.
pt: %name: não pode ser maior que @max caracteres.

en: The time that the entity was created.
pt: A hora em que a entidade foi criada.

en: The time that the entity was last edited.
pt: A hora em que a entidade foi editada pela última vez.

en: Revision translation affected
pt: Revisão de tradução afetada

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
pt: Indica se a última edição de uma tradução pertence à revisão atual.

en: @date by @username
pt: @date por @username

en: @langname revisions for %title
pt: Revisões de @langname para %title
