Shorthand (4.0.20) - en to fr translation catalogue (37 entries)

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: On
fr: Activé

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: View
fr: Voir

en: Path
fr: Chemin

en: Keywords
fr: Mots-clés

en: Created
fr: Créé

en: Off
fr: Désactivé

en: Promoted to front page
fr: Promu en page d'accueil

en: Revisions
fr: Versions

en: Authored by
fr: Écrit par

en: Thumbnail
fr: Vignette

en: Maximum length
fr: Taille maximale

en: Revert
fr: Rétablir

en: Revisions for %title
fr: Versions de %title

en: Revision
fr: Version

en: Changed
fr: Modifié

en: Revision of %title from %date
fr: Version de %title du %date

en: Story
fr: Article

en: Authors
fr: Auteurs

en: About
fr: À propos

en: - Select -
fr: - Sélectionner -

en: Delete all revisions
fr: Supprimer toutes les versions

en: The maximum length of the field in characters.
fr: La longueur maximale du champ en nombre de caractères.

en: Publishing status
fr: Statut de publication

en: Current revision
fr: Version actuelle

en: Text value
fr: Valeur textuelle

en: An unrecoverable error has occurred.
fr: Une erreur irrémédiable s'est produite.

en: %name: may not be longer than @max characters.
fr: %name : ne peut dépasser @max caractères.

en: The time that the entity was created.
fr: La date à laquelle l'entité a été créée.

en: The time that the entity was last edited.
fr: La date à laquelle l'entité a été modifiée pour la dernière fois.

en: Revision translation affected
fr: Traduction de version impactée

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
fr: Indique si la dernière modification d'une traduction appartient à la version actuelle.

en: @date by @username
fr: @date par @username

en: @langname revisions for %title
fr: Versions en @langname pour %title
