Shorthand (4.0.24) - en to id translation catalogue (34 entries)

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi

en: Description
id: Deskripsi

en: On
id: Pada

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: View
id: Lihat

en: Path
id: Jalur

en: Keywords
id: Kata kunci

en: Created
id: Dibuat

en: Off
id: Matikan

en: Promoted to front page
id: Dipromosikan ke halaman depan

en: Revisions
id: Revisi

en: Authored by
id: Ditulis oleh

en: Thumbnail
id: Miniatur

en: Maximum length
id: Panjang maksimum

en: Create new revision
id: Buat revisi baru

en: Revert
id: Kembali

en: Revisions for %title
id: Revisi untuk %title

en: Revision
id: Revisi

en: Changed
id: Berubah

en: Revision of %title from %date
id: Revisi dari %title pada %date

en: Story
id: Berita/Artikel

en: About
id: Tentang

en: - Select -
id: - Pilih -

en: Delete all revisions
id: Hapus semua revisi

en: The maximum length of the field in characters.
id: Panjang maksimum field dalam karakter.

en: Publishing status
id: Status penerbitan

en: Current revision
id: Revisi saat ini

en: Text value
id: Isi teks

en: %name: may not be longer than @max characters.
id: %name: tidak boleh lebih panjang dari @max karakter.

en: Revision translation affected
id: Terjemahan revisi terpengaruh

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
id: Menunjukkan jika pengeditan terakhir dari terjemahan milik revisi saat ini.

en: @date by @username
id: @date oleh @username
