Simple hierarchical select (2.0.0-rc2) - en to ja translation catalogue (12 entries)

en: User interface
ja: ユーザーインターフェース

en: - None -
ja: - なし -

en: Depth
ja: 深さ

en: Expose
ja: 外部設置

en: false
ja: 偽

en: true
ja: 真

en: Add another item
ja: 別のアイテムを追加

en: Is one of
ja: のいずれか

en: - Any -
ja: - すべて -

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
ja: 階層構造を持ったタームでタグ付けされているノードを、深さの範囲で一致させることができます。例えば、「フルーツ」というタームの下に「りんご」というタームがあるとして、深さ 1 （またはそれ以上）で「フルーツ」を絞り込んだら、「フルーツ」のノードと一緒に「りんご」でタグ付けされているノードも取得することができます。マイナスの値を指定すると、その逆のことが起こります。深さを -1 （またはそれ以下）で指定して「りんご」を検索すると、「フルーツ」でタグ付けされているノードも検索に一致します。

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
ja: 不正なボキャブラリーが選択されています。変更してください。

en: No results text
ja: 結果なしのテキスト
