Simple hierarchical select (2.0.0-rc3) - en to tr translation catalogue (13 entries)

en: User interface
tr: Kullanıcı arayüzü

en: - None -
tr: - Hiçbiri -

en: Depth
tr: Derinlik

en: Expose
tr: Çıkar

en: false
tr: yanlış

en: true
tr: doğru

en: Add another item
tr: Başka bir öğe ekle

en: Allow creation of new levels
tr: Yeni seviyeler oluşturmaya izin ver

en: Is one of
tr: Birisidir

en: - Any -
tr: - Herhangi -

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
tr: Derinlik, hiyerarşide terimlerle etiketlenmiş düğümleri eşleştirir. Örneğin, derinliği 1 (ya da daha yüksek) olan "meyve" teriminiz ve "elma" alt teriminiz varsa, "meyve" terimi için süzgeç uygulandığında, "meyve" teriminin yanı sıra "elma" terimiyle de etiketlenmiş düğümler getirilir. Negatif olması durumunda tersi geçerlidir; derinlik -1 (ya da daha düşük) olursa, "elma" araması yapıldığında, "meyve" ile etiketlenmiş düğümler de getirilir.

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
tr: Geçersiz bir sözlük seçtiniz. Lütfen seçenekler bölümünden değiştiriniz.

en: No results text
tr: Sonuç metni yok
