Simple hierarchical select (2.0.0-rc6) - en to sv translation catalogue (16 entries)

en: User interface
sv: Användargränssnitt

en: - None -
sv: - Ingen -

en: root
sv: rot

en: Depth
sv: Djup

en: Expose
sv: Exponera

en: false
sv: falskt

en: true
sv: sant

en: Add New
sv: Lägg till ny

en: Save lineage
sv: Spara härkomst

en: Save term lineage
sv: Spara härkomst för term

en: Add another item
sv: Lägg till ytterligare alternativ

en: Is one of
sv: Är en av

en: - Any -
sv: - Alla -

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
sv: Djupet kommer att passa ihop noder märkta med termer i hierarkin. Till exempel: Du har termen "frukt" och en underliggande term "äpple", med ett djup av 1 (eller högre). Filtrerar man då efter termen "frukt" kommer man att få noder som är märkta med "äpple" såväl som "frukt". Är djupet negativt så gäller det omvända. Söker man efter "äpple" får man även upp noder märkta med "frukt" om djupet är -1 (eller lägre).

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
sv: Ett ogiltigt vokabulär är valt. Var vänlig ändra det i alternativen.

en: No results text
sv: Text vid inget resultat
