Simple hierarchical select (2.0.4) - en to az translation catalogue (9 entries)

en: User interface
az: İstifadəçi interfeysi

en: - None -
az: - heç nə -

en: Depth
az: Dərinlik

en: Expose
az: ifşa etmək

en: Add another item
az: Başqa bir element əlavə edin

en: Is one of
az: Biridir

en: - Any -
az: - Hər hansı -

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
az: Dərinlik iyerarxiyada şərtlərlə işarələnmiş qovşaqlara uyğun olacaq. Məsələn, dərinliyi 1 (və ya daha yüksək) olan "meyvə" termini və uşaq termini olan "alma" varsa, "meyvə" termini üçün filtrləmə  ilə işarələnmiş qovşaqları əldə edəcək. "alma" və "meyvə". Mənfidirsə, əksi doğrudur; "alma" üçün axtarış dərinlik -1 (və ya daha aşağı) olarsa, "meyvə" ilə işarələnmiş qovşaqları da seçəcək.

en: No results text
az: Nəticə mətni yoxdur
