Simple hierarchical select (2.0.4) - en to ru translation catalogue (20 entries)

en: User interface
ru: Интерфейс пользователя

en: - None -
ru: - Не указано -

en: Depth
ru: Глубина

en: Expose
ru: Раскрыть

en: false
ru: ложно

en: true
ru: истинно

en: Add another item
ru: Добавить ещё

en: Allow creation of new levels
ru: Разрешить создание новых уровней

en: Is one of
ru: Один из

en: - Any -
ru: - Любой -

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
ru: Глубина будет соответствовать терминам материалов в иерархии. Например, если у вас есть термин "фрукт", и дочерний термин "яблоко", глубиной 1 (или выше), то фильтрация по термину "фрукт" получит материалы, которые помечены как "яблоко", а также " фрукты ". Если значение отрицательное, то наоборот; поиск по слову "яблоко" будет также подбирать материалы помеченые как "фрукт", если глубина -1 (или ниже).

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
ru: Выбран неверный словарь. Измените его в настройках.

en: No results text
ru: Текст при отсутствии результатов

en: Choose some options
ru: Выберите какие-нибудь варианты

en: Choose an option
ru: Выберите вариант

en: No results match
ru: Нет соответствий

en: Simple hierarchical select
ru: Простой иерархический выбор

en: Allow creating new levels
ru: Позволить создание новых уровней

en: Creates a simple hierarchical select widget for taxonomy fields.
ru: Создаёт простой иерархический select-список с терминами таксономии.

en: Force selection of deepest level
ru: Форсированная выборка глубокого уровня
