Simple hierarchical select (3.0.0-alpha4) - en to uk translation catalogue (23 entries)

en: User interface
uk: Інтерфейс користувача

en: - None -
uk: - Немає -

en: root
uk: корінь

en: Depth
uk: Глибина

en: Expose
uk: Виставляти

en: false
uk: хибність

en: true
uk: істина

en: Add New
uk: Додати новий

en: Create...
uk: Створити...

en: Add another item
uk: Додати інший рядок

en: Allow creation of new levels
uk: Дозволити створення нових рівнів

en: Is one of
uk: Один з

en: - Any -
uk: - Усі -

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
uk: Глибина буде відповідати матеріалам, теґованим термінами в ієрархії. Наприклад, якщо у вас є термін "фрукт" і дочірній термін "яблуко" глибиною 1 (або більше), тоді з фільтрація за терміном "фрукт" будуть отримані матеріали, що теґовані терміном "яблуко", так само як і терміном "фрукт". Якщо від'ємне, то все навпаки: пошук за терміном "яблуко", якщо глибина дорівнює -1 (або менше), також зачепить і матеріали з теґом "фрукт".

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
uk: Вибрано неприпустимий словник. Змініть параметри.

en: No results text
uk: Текст за відсутності результатів

en: Choose some options
uk: Оберіть деякі варіанти

en: Choose an option
uk: Оберіть варіант

en: No results match
uk: Збігів немає

en: Simple hierarchical select
uk: Простий ієрархічний список вибору

en: Creates a simple hierarchical select widget for taxonomy fields.
uk: Створення віджета простого ієрархічного списку вибору для полів таксономії.

en: Force selection of deepest level
uk: Примусовий вибір найглибшого рівня

en: Disable search box
uk: Вимкнути поле пошуку
