Simple hierarchical select (8.x-1.0-alpha3) - en to it translation catalogue (13 entries)

en: User interface
it: Interfaccia utente

en: - None -
it: - Nessuno -

en: Depth
it: Profondità

en: Expose
it: Esponi

en: false
it: falso

en: true
it: vero

en: Add another item
it: Aggiungi un altro elemento

en: Allow creation of new levels
it: Permetti creazione di nuovi livelli

en: Is one of
it: È uno di

en: - Any -
it: - Qualsiasi -

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
it: La profondità combacerà con i nodi etichettati con i termini nella gerarchia. Per esempio, se si ha il termine "frutta" e un termine figlio "mela", con una profondità di 1 (o maggiore) allora il filtraggio del termine "frutta" otterrà i nodi etichettati con "mela" come pure quelli etichettati con "frutta". Se negativo, è vero il contrario; se la profondità è -1 (o inferiore) cercando "mela" si troveranno anche i nodi etichettati con "frutta".

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
it: È stato selezionato un vocabolario non valido. Si prega di modificarlo nelle opzioni.

en: No results text
it: Testo per Nessun risultato
