Signature pad widget (8.x-1.12) - en to pt translation catalogue (19 entries)

en: Title
pt: Título

en: Remove
pt: Remover

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Save
pt: Salvar

en: Background Color
pt: Cor de fundo

en: Signature
pt: Assinatura

en: Background color
pt: Cor de fundo

en: Clear
pt: Limpar

en: About
pt: Sobre

en: File directory
pt: Diretório de arquivos

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
pt: O título é usado como um tooltip quando o usuário passa o mouse sobre a imagem.

en: Max width
pt: Largura máxima

en: Alternative text
pt: Texto alternativo

en: Field types
pt: Tipos de campo

en: Optional subdirectory within the upload destination where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
pt: Subpasta opcional dentro do destino de upload onde os arquivos serão armazenados. Não incluir barras anterior ou posterior.

en: Max height
pt: Altura máxima

en: Short description of the image used by screen readers and displayed when the image is not loaded. This is important for accessibility.
pt: Descrição curta da imagem usada pelos leitores de tela e mostrada quando a imagem não é carregada. Isso é importante para acessibilidade.

en: Show remove button
pt: Mostrar botão remover
