Signature pad widget (8.x-1.4) - en to uk translation catalogue (15 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: Remove
uk: Вилучити

en: Background Color
uk: Колір тла

en: Signature
uk: Підпис

en: Background color
uk: Колір тла

en: Sign
uk: Підпис

en: Toolbox
uk: Панель інструментів

en: Max Width
uk: Макс. ширина

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
uk: Заголовок (title) використовується в якості спливної підказки, коли користувач проводить мишею над зображенням.

en: Alternative text
uk: Альтернативний текст

en: Field types
uk: Типи полів

en: Minimum Width
uk: Мінімальна ширина

en: Max height
uk: Максимальна висота

en: Maximum Width
uk: Максимальна ширина

en: Short description of the image used by screen readers and displayed when the image is not loaded. This is important for accessibility.
uk: Короткий опис зображення, використовуваний зчитувачами екранів і коли неможливо завантажити зображення. Це важливо для доступності.
