Simple Feedback Survey (8.x-2.0-alpha15) - en to de translation catalogue (44 entries)

en: Title
de: Titel

en: Delete
de: Löschen

en: Operations
de: Aktionen

en: Description
de: Beschreibung

en: Edit
de: Bearbeiten

en: - None -
de: - Nicht festgelegt/ausgewählt -

en: Export
de: Exportieren

en: Label
de: Beschriftung

en: Default
de: Standard

en: View
de: Ansicht

en: Display
de: Anzeige

en: Options
de: Optionen

en: Created
de: Erstellt

en: Question
de: Frage

en: Submitted
de: Gespeichert

en: General
de: Allgemein

en: Other
de: Weitere

en: IP Address
de: IP-Adresse

en: Are you sure you want to delete %name?
de: Möchten Sie %name wirklich löschen?

en: Delay
de: Verzögerung

en: Input Type
de: Eingabetyp

en: %label has been deleted.
de: %label wurde gelöscht.

en: Changed
de: Geändert

en: Base path
de: Basispfad

en: Questions
de: Fragen

en: Debug
de: Debuggen

en: Language code
de: Sprachkürzel

en: Data
de: Daten

en: About
de: Über

en: Autocomplete
de: Autovervollständigung

en: Uses
de: Verwendungszwecke

en: Number of Questions
de: Anzahl der Fragen

en: Export as CSV
de: Exportieren als CSV

en: Export to CSV
de: In CSV exportieren

en: Option Value
de: Optionswert

en: Date Range
de: Datumsbereich

en: - Select a value -
de: - Wert wählen -

en: Question ID
de: Fragen-ID

en: @name field is required.
de: Das Feld @name ist erforderlich.

en: Survey Response
de: Umfrage-Antworten

en: The time that the entity was created.
de: Der Erstellungszeitpunkt der Entität.

en: The time that the entity was last edited.
de: Der letzte Aktualisierungszeitpunkt der Entität.

en: Export Type
de: Exporttyp

en: Placeholder Text
de: Platzhaltertext
