Simplenews (3.0.0-beta2) - en to id translation catalogue (84 entries)

en: Body
id: Isi

en: E-mail
id: Email

en: Delete
id: Hapus

en: Submit
id: Kirim

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Content
id: Konten

en: Username
id: Nama pengguna

en: Subscribers
id: Pelanggan

en: List
id: Daftar

en: Subscribe
id: Berlangganan

en: Unsubscribe
id: Berhenti berlangganan

en: Description
id: Deskripsi

en: Language
id: Bahasa

en: Email settings
id: Pengaturan email

en: Priority
id: Prioritas

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Edit
id: Sunting

en: None
id: Tiada

en: Test
id: uji

en: Message
id: Pesan

en: - None -
id: - Tiada -

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Export
id: Ekspor

en: Node ID
id: ID Node

en: Save
id: Simpan

en: Default
id: Bawaan

en: Update
id: Perbarui

en: High
id: Tinggi

en: Low
id: Rendah

en: Access
id: Akses

en: Updated
id: Diperbaharui

en: Timestamp
id: Tanda waktu

en: Mail
id: Email

en: User
id: Pengguna

en: Created
id: Dibuat

en: Active
id: Aktif

en: Add content
id: Tambahkan konten

en: Block
id: Blok

en: Page
id: Halaman

en: 1 day | @count days
id[0]: 1 hari
id[1]: @count hari

en: Recipients
id: Penerima

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Unlimited
id: Tak terbatas

en: Send
id: Kirim

en: Configuration
id: Konfigurasi

en: Role
id: Peran

en: First name
id: Nama depan

en: Last name
id: Nama belakang

en: Plain
id: Biasa

en: City
id: Kota

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Hidden
id: Tersembunyi

en: Are you sure you want to delete %name?
id: Apakah anda yakin akan menghapus %name?

en: ‹ previous
id: ‹ sebelumnya

en: next ›
id: selanjutnya ›

en: Source
id: Sumber

en: Replacement patterns
id: Pola-pola penggantian

en: Select list
id: Daftar pilihan

en: Configure permissions
id: Konfigurasikan izin

en: Default value
id: Nilai bawaan

en: Apply
id: Terapkan

en: « first
id: « awal

en: last »
id: akhir »

en: Newsletter
id: Kabar berlangganan

en: 1 week | @count weeks
id[0]: 1 pekan
id[1]: @count pekan

en: Offset
id: Letak

en: Account
id: Keanggotaan

en: Text to display
id: Teks untuk ditampilkan

en: User account
id: Keanggotaan

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Machine-readable name
id: Nama terbaca mesin

en: Preferred language
id: Bahasa pilihan

en: Operations links
id: Tautan operasi

en: Customization
id: Penyesuaian

en: Asc
id: Urutan turun

en: @name field is required.
id: @name field dibutuhkan.

en: Newsletter subscriptions of the user
id: Langganan kabar oleh pengguna

en: Type of item to reference
id: Jenis item yang direferensikan

en: Reference method
id: Metode referensi

en: With selection
id: Dengan pilihan

en: Sends the message as plain text, using PHP's native mail() function.
id: Kirim pesan sebagai teks biasa, menggunakan fungsi mail() bawaan PHP.
