Simplenews (4.0.0-alpha2) - en to cy translation catalogue (58 entries)

en: Status
cy: Statws

en: Delete
cy: Dileu

en: Submit
cy: Cyflwyno

en: Operations
cy: Gweithrediad

en: Content
cy: Cynnwys

en: Username
cy: Enw defnyddiwr

en: List
cy: Rhestr

en: Description
cy: Disgrifiadau

en: Language
cy: Iaith

en: Edit
cy: Golygu

en: Reset
cy: Ailosod

en: None
cy: Dim

en: Number
cy: Rhif

en: Message
cy: Neges

en: - None -
cy: - Dim -

en: Settings
cy: Gosodiadau

en: Name
cy: Enw

en: Export
cy: Allfudo

en: Node ID
cy: ID Nod

en: Save
cy: Cadw

en: Default
cy: Diofyn

en: Update
cy: Diweddaru

en: High
cy: Uchel

en: Low
cy: Isel

en: Access
cy: Mynediad

en: Format
cy: Fformat

en: Updated
cy: Newidwyd

en: Timestamp
cy: Amsernod

en: User
cy: Defnyddiwr

en: Created
cy: Wedi ei greu

en: Node
cy: Nod

en: Active
cy: Gweithredol

en: Page
cy: Tudalen

en: 1 day | @count days
cy[0]: 1 diwrnod

en: Recipients
cy: Derbynwyr

en: Published
cy: Wedi ei gyhoeddi

en: Normal
cy: Cyffredin

en: Unlimited
cy: Diderfyn

en: Send
cy: Anfon

en: Configuration
cy: Ffurfweddiad

en: Role
cy: Swyddogaeth

en: Plain
cy: Plaen

en: Sort by
cy: Dosbarthu drwy

en: Hidden
cy: Wedi cuddio

en: ‹ previous
cy: < blaenorol

en: next ›
cy: nesaf >

en: Select list
cy: Dewis rhestr

en: Configure permissions
cy: Ffurfweddu hawliau

en: Default value
cy: Gwerth rhagosod

en: Apply
cy: Ceisio

en: From name
cy: Gan enw

en: « first
cy: Cyntaf

en: last »
cy: olaf >>

en: 1 week | @count weeks
cy[0]: 1 wythnos @count wythnos

en: Offset
cy: Ongli

en: Text to display
cy: Testun i ddangos

en: User account
cy: Cyfrif defnyddiwr

en: Items per page
cy: Eitemau pob tudalen
