Simplenews (8.x-2.0-alpha1) - en to tr translation catalogue (104 entries)

en: Body
tr: Gövde

en: Status
tr: Durum

en: E-mail
tr: E-posta

en: Delete
tr: Sil

en: Operations
tr: İşlemler

en: Content
tr: İçerik

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Subscribers
tr: Aboneler

en: List
tr: Liste

en: Subject
tr: Konu

en: Subscribe
tr: Abone ol

en: Unsubscribe
tr: Üyelikten çık

en: Description
tr: Açıklama

en: Language
tr: Dil

en: Email settings
tr: E-posta ayarları

en: Priority
tr: Öncelik

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Edit
tr: Düzenle

en: Reset
tr: Sıfırla

en: None
tr: Hiçbiri

en: Message
tr: İleti

en: - None -
tr: - Hiçbiri -

en: Single
tr: Tekli

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Name
tr: İsim

en: Export
tr: Dışarı aktar

en: Node ID
tr: Düğüm Kimliği

en: Changes
tr: Değişiklikler

en: Save
tr: Kaydet

en: Default
tr: Varsayılan

en: Update
tr: Güncelle

en: High
tr: Yüksek

en: Low
tr: Düşük

en: Format
tr: Biçim

en: Updated
tr: Güncellenme

en: Timestamp
tr: Zaman damgası

en: Issue
tr: Konu

en: Subscription settings
tr: Abonelik ayarları

en: Subscriptions
tr: Abonelikler

en: Mail
tr: Posta

en: User
tr: Kullanıcı

en: Email
tr: E-posta

en: Error
tr: Hata

en: Created
tr: Oluşturulma

en: Node
tr: Düğüm

en: Active
tr: Etkin

en: Add content
tr: İçerik ekle

en: Block
tr: Blok

en: Page
tr: Sayfa

en: 1 day | @count days
tr[0]: 1 gün
tr[1]: @count gün

en: Always
tr: Her zaman

en: Never
tr: Asla

en: Recipients
tr: Alıcılar

en: Published
tr: Yayında

en: Unlimited
tr: Sınırsız

en: Send
tr: Gönder

en: Desc
tr: Azalan

en: Configuration
tr: Yapılandırma

en: Role
tr: Rol

en: Email subject
tr: E-posta konusu

en: First name
tr: Ad

en: Last name
tr: Soyad

en: Plain
tr: Sade

en: City
tr: Şehir

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Hidden
tr: Gizli

en: Are you sure you want to delete %name?
tr: %name kişisini silmek istediğinize emin misiniz?

en: ‹ previous
tr: ‹ önceki

en: next ›
tr: sonraki ›

en: Source
tr: Kaynak

en: Replacement patterns
tr: Değiştirme şablonları

en: Select list
tr: Seçim listesi

en: Configure permissions
tr: Yetkileri ayarla

en: Mail settings
tr: Posta ayarları

en: Default value
tr: Varsayılan değer

en: Apply
tr: Uygula

en: Debug
tr: Hata ayıkla

en: « first
tr: « ilk

en: last »
tr: son »

en: 1 week | @count weeks
tr[0]: 1 hafta
tr[1]: @count hafta

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Account
tr: Hesap

en: Data
tr: Veri

en: Subscribed
tr: Üye olunmuş

en: Text to display
tr: Görüntülenecek metin

en: User account
tr: Kullanıcı hesabı

en: Subscribe to
tr: Abone ol:

en: Send mail
tr: E-posta gönder

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Machine-readable name
tr: Makine tarafından okunabilir ad

en: Preferred language
tr: Tercih edilen dil

en: New users
tr: Yeni kullanıcı

en: User language
tr: Kullanıcı dili

en: Operations links
tr: İşlem bağlantıları

en: Asc
tr: Artan

en: Master
tr: Ana (master)

en: @name field is required.
tr: @name alanı zorunludur.

en: Type of item to reference
tr: Referans verilecek öge tipi

en: Reference method
tr: Referans metodu

en: Node operations bulk form
tr: Düğüm işlemleri toplu formu

en: Sends the message as plain text, using PHP's native mail() function.
tr: PHP'nin sisteme özgü mail() fonksiyonunu kullanarak, iletiyi düz metin olarak gönderir.

en: Reference method settings
tr: Referans yöntemi ayarları
