Simplenews (8.x-2.0-beta2) - en to hi translation catalogue (80 entries)

en: Body
hi: मुख्य भाग

en: Status
hi: अवस्था

en: E-mail
hi: ई-मेल

en: Delete
hi: मिटायें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Content
hi: सामग्री

en: Username
hi: प्रयोक्ता का नाम

en: Subscribers
hi: अभिदाताओं

en: List
hi: सूची

en: Subject
hi: विषय

en: Subscribe
hi: सदस्यता लें

en: Unsubscribe
hi: सदस्यता रद्द करें

en: Description
hi: उल्लेख

en: Language
hi: भाषा

en: Email settings
hi: ईमेल सेटिंग

en: Priority
hi: प्राथमिकता

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: None
hi: कोई नहीं

en: Test
hi: परीक्षण

en: Message
hi: संदेश

en: - None -
hi: - कोई नहीं -

en: Single
hi: एक

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: Export
hi: निर्यात करें।

en: Node ID
hi: नोड आईडी

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Update
hi: नवीनीकरण

en: High
hi: उच्च

en: Low
hi: निचला

en: Format
hi: प्रारूप

en: Updated
hi: अद्यतित

en: Timestamp
hi: टाइमस्टैम्प

en: Mail
hi: मेल

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: Email
hi: ईमेल

en: Created
hi: निर्मित

en: Node
hi: नोड

en: Active
hi: सक्रिय

en: Add content
hi: सामग्री जोड़ें

en: Block
hi: ब्लॉक

en: Page
hi: पृष्ठ

en: 1 day | @count days
hi[0]: एक दिन
hi[1]: @count दिन

en: Never
hi: कभी नहीं,कदापि नहीं

en: Recipients
hi: प्राप्तकर्ता

en: Published
hi: प्रकाशित

en: Normal
hi: सामान्य

en: Unlimited
hi: अनिश्चित

en: Send
hi: भेजें

en: Desc
hi: अवरोही

en: Configuration
hi: विन्यास

en: Role
hi: भूमिका

en: Plain
hi: सादा

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: Hidden
hi: छुपा हुआ

en: Are you sure you want to delete %name?
hi: क्या आप आश्वस्त हैं की आप %name डिलीट करना चाहते हैं?

en: ‹ previous
hi: ‹ पिछले

en: next ›
hi: अगला >

en: Source
hi: स्रोत

en: Replacement patterns
hi: प्रतिस्थापन का तरिका

en: Select list
hi: सूची का चयन करें

en: Configure permissions
hi: विन्यास अनुमतियाँ

en: Default value
hi: डिफ़ॉल्ट मूल्य

en: Apply
hi: लागू करें

en: Debug
hi: डिबग

en: « first
hi: « प्रथम

en: last »
hi: अन्तिम »

en: 1 week | @count weeks
hi[0]: एक सप्ताह
hi[1]: @count सप्ताह

en: Account
hi: खाता

en: User account
hi: सदस्य खाता

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ

en: - All -
hi: -सभी-

en: Machine-readable name
hi: मशीन पठनीय नाम

en: UUID
hi: युयुआइङी

en: Type of item to reference
hi: वस्तु के प्रकार के संदर्भ के लिए

en: Reference method
hi: संदर्भ विधि
