Simplifying (2.0.14) - en to fil translation catalogue (9 entries)

en: Status
fil: Kalagayan

en: Author
fil: May akda

en: Comments
fil: Mga puna

en: Edit
fil: Wastuhin

en: Save
fil: Pangalagaan

en: Path
fil: Landas

en: Roles
fil: Mga papel

en: Menu settings
fil: Mga pagtatakda ng menu

en: Shortcuts
fil: Mga maigsing ruta
