Simply Signups (8.x-2.7) - en to fr translation catalogue (71 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Save configuration
fr: Enregistrer la configuration

en: title
fr: titre

en: Status
fr: État

en: Prefix
fr: Préfixe

en: Suffix
fr: Suffixe

en: Operations
fr: Actions

en: Value
fr: Valeur

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Help Text
fr: Texte d'aide

en: Size
fr: Taille

en: Number
fr: Nombre

en: Weight
fr: Poids

en: Multiple select
fr: Choix multiple

en: Required
fr: Requis

en: Settings
fr: Paramètres

en: edit
fr: modifier

en: Label
fr: Libellé

en: Save
fr: Enregistrer

en: Default
fr: Par défaut

en: remove
fr: retirer

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Email
fr: Courriel

en: status
fr: statut

en: Created
fr: Créé

en: Published
fr: Publié

en: Fields
fr: Champs

en: configure
fr: configurer

en: Textfield
fr: Champ texte

en: download
fr: télécharger

en: Default Value
fr: Valeur par défaut

en: operations
fr: opérations

en: Rows
fr: Rangées

en: Save changes
fr: Enregistrer les modifications

en: Add template
fr: Ajouter un gabarit

en: edit template
fr: modifier le gabarit

en: Save Changes
fr: Enregistrer les modifications

en: Hidden
fr: Caché

en: published
fr: publié

en: Return value
fr: Valeur de retour

en: Allowed values list
fr: Liste des valeurs autorisées

en: Templates
fr: Modèles

en: Unpublished
fr: Non publié

en: Default value
fr: Valeur par défaut

en: Select
fr: Sélectionner

en: Manage fields
fr: Gérer les champs

en: Add field
fr: Ajouter un champ

en: Remove field
fr: Retirer le champ

en: Telephone
fr: Téléphone

en: Field Type
fr: Type de champ

en: Columns
fr: Colonnes

en: Go back
fr: Retour

en: About
fr: À propos

en: Radios
fr: Boutons radios

en: Signup
fr: Inscription

en: Dashboard
fr: Tableau de bord

en: Checkbox
fr: Case à cocher

en: Checkboxes
fr: Cases à cocher

en: Textarea
fr: Zone de texte

en: Edit field
fr: Modifier le champ

en: Edit signup
fr: Modifier l'inscription

en: Signups open
fr: Inscriptions ouvertes

en: manage fields
fr: gérer les champs

en: Max length
fr: Longueur maximale

en: Remove selected
fr: Supprimer la sélection

en: The minimum value that should be allowed in this field. Leave blank for no minimum.
fr: La valeur minimale qui doit être autorisée dans ce champ. Laisser vide pour ne pas imposer de minimum.

en: The maximum value that should be allowed in this field. Leave blank for no maximum.
fr: La valeur maximale qui doit être autorisée dans ce champ. Laisser vide pour ne pas imposer de maximum.

en: Required field
fr: Champ requis

en: The default value for this field, used when creating new content.
fr: La valeur par défaut de ce champ, utilisée lors de la création de nouveau contenu.

en: Weight for @title
fr: Poids pour @title
