Simply Signups (8.x-2.8) - en to it translation catalogue (62 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Save configuration
it: Salva configurazione

en: title
it: titolo

en: Status
it: Stato

en: Prefix
it: Prefisso

en: Suffix
it: Suffisso

en: Operations
it: Operazioni

en: Value
it: Valore

en: Type
it: Tipo

en: Yes
it: Sì

en: Size
it: Dimensione

en: Number
it: Numero

en: Weight
it: Peso

en: Multiple select
it: Selezione multipla

en: Required
it: Obbligatorio

en: Settings
it: Impostazioni

en: edit
it: modifica

en: Label
it: Etichetta

en: Save
it: Salva

en: Default
it: Predefinito

en: remove
it: rimuovi

en: Updated
it: Aggiornato

en: Email
it: E-mail

en: status
it: stato

en: Created
it: Creato

en: Published
it: Pubblicato

en: Fields
it: Campi

en: configure
it: configura

en: Textfield
it: Campo testo

en: Maximum
it: Massimo

en: operations
it: operazioni

en: Configuration
it: Configurazione

en: Rows
it: Righe

en: Save changes
it: Salva le modifiche

en: Save Changes
it: Salva le modifiche

en: Hidden
it: Nascosto

en: published
it: pubblicato

en: Allowed values list
it: Elenco dei valori ammessi

en: Templates
it: Template

en: Unpublished
it: Non pubblicato

en: Default value
it: Valore predefinito

en: Select
it: Scegliere

en: Manage fields
it: Gestisci campi

en: Add field
it: Aggiungi campo

en: Remove field
it: Rimuovi campi

en: Minimum
it: Minimo

en: Telephone
it: Telefono

en: Field Type
it: Tipo di campo

en: Columns
it: Colonne

en: Go back
it: Indietro

en: About
it: Informazioni

en: Radios
it: Pulsanti di opzione

en: Signup
it: Iscrizione

en: Textarea
it: Area di testo

en: Edit field
it: Modifica campo

en: manage fields
it: gestisci campi

en: Remove selected
it: Elimina elementi selezionati

en: The minimum value that should be allowed in this field. Leave blank for no minimum.
it: Valore minimo permesso in questo campo. Lasciare vuoto per nessun valore minimo.

en: The maximum value that should be allowed in this field. Leave blank for no maximum.
it: Valore massimo permesso in questo campo. Lasciare vuoto per nessun valore massimo.

en: Required field
it: Campo obbligatorio

en: The default value for this field, used when creating new content.
it: Valore predefinito per questo campo, utilizzato durante la creazione di nuovi contenuti.

en: Weight for @title
it: Peso per @title
