Site Module (2.0.0-beta4) - en to id translation catalogue (62 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi

en: Author
id: Penulis

en: List
id: Daftar

en: Description
id: Deskripsi

en: Explanation or submission guidelines
id: Penjelasan atau pedoman pengiriman

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Homepage
id: Laman beranda

en: Projects
id: Proyek

en: Help text
id: Teks bantuan

en: Settings
id: Pengaturan

en: Save
id: Simpan

en: Help
id: Bantuan

en: Default
id: Bawaan

en: Open
id: Buka

en: View
id: Lihat

en: History
id: Riwayat

en: Teaser
id: Ringkasan

en: Updated
id: Diperbaharui

en: Unknown
id: Tak dikenal

en: Before
id: Sebelum

en: After
id: Sesudah

en: Error
id: Kesalahan

en: Created
id: Dibuat

en: All
id: Semua

en: Page
id: Halaman

en: Site
id: Situs

en: Never
id: Tidak pernah

en: Fields
id: Bidang isian

en: Warning
id: Peringatan

en: State
id: Status

en: General
id: Umum

en: Example
id: Contoh

en: Property
id: Milik

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Full
id: Penuh

en: Authoring information
id: Informasi penulisan

en: Authored on
id: Ditulis pada

en: site
id: situs

en: Site information
id: Informasi situs

en: Installed
id: Terinstal

en: Changed
id: Berubah

en: Reason
id: Alasan

en: Apply
id: Terapkan

en: Manage fields
id: Kelola bidang

en: Add field
id: Tambah bidang

en: Offset
id: Letak

en: About
id: Tentang

en: Report
id: Laporkan

en: Install profile
id: Profil instal

en: @interval ago
id: @interval lalu

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Manage display
id: Kelola tampilan

en: Current password
id: Sandi saat ini

en: Asc
id: Urutan turun

en: Drupal Version
id: Versi Drupal

en: Text value
id: Isi teks

en: Site UUID
id: UUID situs

en: There are no @label yet.
id: Belum ada @label.
