Site Settings and Labels (2.0.4) - en to hi translation catalogue (38 entries)

en: Delete
hi: मिटायें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Group
hi: समूह

en: Type
hi: प्रकार

en: List
hi: सूची

en: Description
hi: उल्लेख

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Display settings
hi: प्रदर्शन सेटिंग्स

en: Multiple
hi: विभिन्न

en: Name
hi: नाम

en: (none)
hi: (कोई नहीं)

en: Label
hi: लेबल

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Teaser
hi: टीज़र

en: ID
hi: आईडी

en: Created
hi: निर्मित

en: Custom
hi: मनपसंद

en: Revision ID
hi: संशोधन आईडी

en: Revisions
hi: संशोधन

en: Authored by
hi: लिखा गया

en: Are you sure you want to delete %name?
hi: क्या आप आश्वस्त हैं की आप %name डिलीट करना चाहते हैं?

en: Changed
hi: बदल गया

en: Loading...
hi: लोड हो रहा है...

en: Language code
hi: भाषा कोड

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: About
hi: के बारे में

en: Uses
hi: उपयोग

en: Revision log message
hi: संशोधन लॉग संदेश

en: UUID
hi: युयुआइङी

en: Revision user
hi: संशोधन यूज़र

en: Briefly describe the changes you have made.
hi: संक्षेप में परिवर्तन का वर्णन करे जो आपने किए हैं

en: The time that the current revision was created.
hi: समय है कि वर्तमान संशोधन बनाया गया था

en: The user ID of the author of the current revision.
hi: वर्तमान संशोधन के लेखक की उपयोगकर्ता आईडी।

en: Revision translation affected
hi: संशोधन अनुवाद प्रभावित

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
hi: इंगित करता है कि क्या अनुवाद का यह अंतिम संपादन वर्तमान संशोधन का है या नहीं।

en: Revision create time
hi: संशोधन समय बना

en: Default revision
hi: डिफ़ॉल्ट संशोधन

en: A flag indicating whether this was a default revision when it was saved.
hi: यह सहेजे जाने पर डिफ़ॉल्ट संशोधन था कि नहीं उस का चिन्ह।
