Site Settings and Labels (2.0.5) - en to pt translation catalogue (43 entries)

en: Delete
pt: Apagar

en: Operations
pt: Operações

en: Group
pt: Grupo

en: Type
pt: Tipo

en: List
pt: Lista

en: Description
pt: Descrição

en: Edit
pt: Editar

en: Display settings
pt: Opções de exibição

en: Multiple
pt: Múltipla

en: Name
pt: Nome

en: (none)
pt: (nenhum)

en: Label
pt: Rótulo

en: Default
pt: Padrão

en: Teaser
pt: Chamada

en: Add another
pt: Adicionar outro

en: Created
pt: Criado

en: Custom
pt: Personalizado

en: Revision ID
pt: ID da revisão

en: Revisions
pt: Revisões

en: Authored by
pt: Escrito por

en: Are you sure you want to delete %name?
pt: Você tem certeza que deseja excluir %name?

en: Changed
pt: Alterado

en: Loading...
pt: Carregando...

en: Language code
pt: Código do idioma

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: About
pt: Sobre

en: Site settings
pt: Configurações do site

en: Uses
pt: Usos

en: <em>Edit @type</em> @title
pt: <em>Editar @type</em> @title

en: Revision log message
pt: Mensagem de registro de alterações

en: Revision user
pt: Usuário da revisão

en: Briefly describe the changes you have made.
pt: Descreva resumidamente as mudanças feitas.

en: The time that the current revision was created.
pt: O horário de criação da revisão atual.

en: The user ID of the author of the current revision.
pt: O ID do usuário autor da revisão atual.

en: (this translation)
pt: (esta tradução)

en: (all translations)
pt: (todas as traduções)

en: The time that the entity was created.
pt: A hora em que a entidade foi criada.

en: The time that the entity was last edited.
pt: A hora em que a entidade foi editada pela última vez.

en: Revision translation affected
pt: Revisão de tradução afetada

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
pt: Indica se a última edição de uma tradução pertence à revisão atual.

en: Revision create time
pt: Horário de criação da revisão

en: Default revision
pt: Revisão padrão

en: A flag indicating whether this was a default revision when it was saved.
pt: Uma sinalização indicando se esta era a revisão padrão quando foi salva.
