Site Settings and Labels (2.0.6) - en to ja translation catalogue (54 entries)

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Value
ja: 値

en: Group
ja: グループ

en: Type
ja: タイプ

en: List
ja: リスト

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: Edit
ja: 編集

en: Reset
ja: リセット

en: Display settings
ja: 表示設定

en: Multiple
ja: 複数

en: Name
ja: 名前

en: Label
ja: ラベル

en: Default
ja: デフォルト

en: Teaser
ja: ティーザー

en: Created
ja: 作成

en: Custom
ja: カスタム

en: Revision ID
ja: リビジョンID

en: Revisions
ja: リビジョン

en: Authored by
ja: 投稿者

en: Desc
ja: 降順

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Are you sure you want to delete %name?
ja: %name を削除してもよろしいですか？

en: Changed
ja: 変更済

en: Loading...
ja: ロード中…

en: Apply
ja: 適用

en: Language code
ja: 言語コード

en: Offset
ja: オフセット

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: About
ja: アバウト

en: Site settings
ja: サイト設定

en: Uses
ja: 機能

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: <em>Edit @type</em> @title
ja: <strong>@type</strong> @title の編集

en: Revision log message
ja: リビジョンログメッセージ

en: Asc
ja: 昇順

en: Revision user
ja: リビジョンユーザー

en: Briefly describe the changes you have made.
ja: 行った変更について簡単に説明します。

en: Replicate
ja: 複製

en: The time that the current revision was created.
ja: 現在のリビジョンが作成された日時。

en: The user ID of the author of the current revision.
ja: 現在のリビジョンの投稿者のユーザーID。

en: (this translation)
ja: (この翻訳)

en: (all translations)
ja: (すべての翻訳)

en: The time that the entity was created.
ja: エンティティが作られた時刻

en: The time that the entity was last edited.
ja: エンティティが前回編集された時刻

en: Revision translation affected
ja: 翻訳が影響するリビジョン

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
ja: 翻訳の最終編集版が現在のリビジョンに含まれるかどうかを示します。

en: Revision create time
ja: リビジョン作成時間

en: Default revision
ja: デフォルトのリビジョン

en: A flag indicating whether this was a default revision when it was saved.
ja: 保存時のデフォルトリビジョンかどうかを示すフラグ。
