Sitewide Alerts (2.0.0-rc1) - en to fr translation catalogue (67 entries)

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Author
fr: Auteur

en: Language
fr: Langue

en: Last updated
fr: Dernière mise à jour

en: On
fr: Activé

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: None
fr: Aucun(e)

en: Weight
fr: Poids

en: Settings
fr: Paramètres

en: Label
fr: Libellé

en: Save
fr: Enregistrer

en: Default
fr: Par défaut

en: Top
fr: Haut

en: View
fr: Voir

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Bottom
fr: Bas

en: Off
fr: Désactivé

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Published
fr: Publié

en: Filter
fr: Filtrer

en: URL alias
fr: Alias d'URL

en: Close
fr: Fermer

en: 1 Day
fr: 1 Jour

en: 1 Week
fr: 1 Semaine

en: 1 Month
fr: 1 Mois

en: 1 Year
fr: 1 An

en: Authored on
fr: Écrit le

en: Revert
fr: Rétablir

en: Revisions for %title
fr: Versions de %title

en: Revision
fr: Version

en: Changed
fr: Modifié

en: Revision of %title from %date
fr: Version de %title du %date

en: Unpublished
fr: Non publié

en: Manage fields
fr: Gérer les champs

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir rétablir la version du %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer la version du %revision-date ?

en: Keys
fr: Clés

en: Authorization
fr: Autorisation

en: - Select -
fr: - Sélectionner -

en: Twitter settings
fr: Paramètres twitter

en: Translate
fr: Traduire

en: Save order
fr: Enregistrer l'ordre

en: The configuration has been updated.
fr: La configuration a été mise à jour.

en: Delete all revisions
fr: Supprimer toutes les versions

en: Preview settings
fr: Paramètres du récapitulatif

en: - Any -
fr: - Tout -

en: Copy of the revision from %date.
fr: Copie de la version du %date.

en: Current revision
fr: Version actuelle

en: Published status
fr: Statut de publication

en: Manage display
fr: Gérer l'affichage

en: Update preview
fr: Actualiser l'aperçu

en: Learn more
fr: En savoir plus

en: View mode
fr: Mode d'affichage

en: Weight for @title
fr: Poids pour @title

en: Default view mode
fr: Mode de visualisation par défaut

en: Manage form display
fr: Gérer l'affichage du formulaire

en: Content limited to @limit characters, remaining: <strong>@remaining</strong>
fr: Contenu limité à @limit caractères, restant : <strong>@remaining</strong>

en: Twitter Settings
fr: Paramètres Twitter

en: The time that the term was last edited.
fr: Le moment auquel le terme a été modifié pour la dernière fois.

en: @date by @username
fr: @date par @username

en: @langname revisions for %title
fr: Versions en @langname pour %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir rétablir la traduction en @language à la version du %revision-date ?

en: Revert content shared among translations
fr: Rétablir le contenu partagé entre les traductions

en: Set as current revision
fr: Définir comme version actuelle

en: There are no @label yet.
fr: Il n'y a pas encore de @label.
