Sitewide Alerts (2.0.0-rc1) - en to it translation catalogue (56 entries)

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Author
it: Autore

en: Language
it: Lingua

en: Administration
it: Amministrazione

en: Last updated
it: Ultimo aggiornamento

en: On
it: Acceso

en: Reset
it: Ripristina

en: None
it: Nessuno

en: Weight
it: Peso

en: Settings
it: Impostazioni

en: Label
it: Etichetta

en: Save
it: Salva

en: Default
it: Predefinito

en: Top
it: In cima

en: View
it: Visualizza

en: Bottom
it: In fondo

en: Off
it: Spento

en: Custom
it: Personalizzato

en: Published
it: Pubblicato

en: Filter
it: Filtra

en: URL alias
it: Alias URL

en: Position
it: Posizione

en: Close
it: Chiudi

en: Authored on
it: Creato il

en: Revert
it: Ripristina

en: Revisions for %title
it: Revisioni per %title

en: Revision
it: Revisione

en: Changed
it: Modificato

en: Revision of %title from %date
it: Revisione di %title del %date

en: Unpublished
it: Non pubblicato

en: Manage fields
it: Gestisci campi

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
it: Sei sicuro di voler ripristinare la revisione da %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
it: Sei sicuro di voler eliminare la revisione da %revision-date?

en: Keys
it: Chiavi

en: Authorization
it: Autorizzazione

en: - Select -
it: - Scegliere -

en: Translate
it: Traduci

en: Save order
it: Salva l'ordine

en: Delete all revisions
it: Elimina tutte le revisioni

en: - Any -
it: - Qualsiasi -

en: Copy of the revision from %date.
it: Copia della revisione del %date.

en: Current revision
it: Revisione attuale

en: Published status
it: Stato pubblicazione

en: Manage display
it: Gestione visualizzazione

en: Update preview
it: Aggiorna l'anteprima

en: Learn more
it: Approfondisci

en: View mode
it: Modo di visualizzazione

en: Weight for @title
it: Peso per @title

en: Manage form display
it: Gestione visualizzazione form

en: The time that the term was last edited.
it: La data e l'ora in cui il termine è stato mofificato l'ultima volta.

en: @date by @username
it: @date da @username

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
it: Vuoi veramente ripristinare la traduzione @language alla revisione del %revision-date?

en: Revert content shared among translations
it: Ripristina contenuto condiviso tra traduzioni

en: There are no @label yet.
it: Non ci sono ancora @label.
