Skilling (8.x-1.5) - en to id translation catalogue (148 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi

en: Content
id: Konten

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: Subject
id: Judul

en: Cancel
id: Batal

en: Description
id: Deskripsi

en: Action
id: Tindakan

en: On
id: Pada

en: Tags
id: Tag

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Categories
id: Kategori

en: Version
id: Versi

en: Search
id: Pencarian

en: None
id: Tiada

en: Number
id: Angka

en: Message
id: Pesan

en: Response
id: Jawaban

en: Link
id: Tautan

en: Container
id: Kontainer

en: Name
id: Nama

en: Go to previous page
id: Ke halaman sebelumnya

en: Go to parent page
id: Ke halaman induk

en: Go to next page
id: Ke halaman selanjutnya

en: Import
id: Impor

en: Book
id: Buku

en: Export
id: Ekspor

en: Save
id: Simpan

en: Help
id: Bantuan

en: Summary
id: Ringkasan

en: Top
id: Atas

en: View
id: Lihat

en: History
id: Riwayat

en: Event
id: Acara

en: Updated
id: Diperbaharui

en: Text
id: Teks

en: Unknown
id: Tak dikenal

en: User
id: Pengguna

en: Check
id: Periksa

en: User ID
id: ID Pengguna

en: Contact
id: Kontak

en: Created
id: Dibuat

en: Create
id: Buat

en: Question
id: Pertanyaan

en: Add child page
id: Tambah anak halaman

en: Table of contents
id: Daftar isi

en: All
id: Semua

en: Submitted
id: Dikirim

en: Page title
id: Judul halaman

en: Block
id: Blok

en: Page
id: Halaman

en: Good
id: Baik

en: Event type
id: Jenis acara

en: Off
id: Matikan

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Promoted to front page
id: Dipromosikan ke halaman depan

en: Explanation
id: Penjelasan

en: Warning
id: Peringatan

en: Up
id: Ke atas

en: Details
id: Rincian

en: Send
id: Kirim

en: Code
id: Kode

en: Calendar
id: Kalender

en: Week
id: Pekan

en: Day
id: Hari

en: Events
id: Acara

en: Start date
id: Tanggal mulai

en: Configuration
id: Konfigurasi

en: Security
id: Keamanan

en: First name
id: Nama depan

en: Last name
id: Nama belakang

en: Class
id: Kelas

en: Users
id: Pengguna

en: Anonymous
id: Anonim

en: Order
id: Urutan

en: Pattern
id: Pola

en: Close
id: Tutup

en: Original
id: Asli

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Attachments
id: Sisipan

en: Clear
id: Bersihkan

en: Message:
id: Pesan:

en: Today
id: Hari ini

en: Lists
id: Daftar

en: Notice
id: Peringatan

en: Caption
id: Keterangan

en: Your message has been sent.
id: Pesan anda sudah dikirim.

en: Completed
id: Selesai

en: User name
id: Nama pengguna

en: New
id: Baru

en: ‹ Previous
id: ‹ Sebelumya

en: Next ›
id: Selanjutnya ›

en: Loading...
id: Memuat...

en: Tabs
id: Tab

en: Finished
id: Selesai

en: Complete
id: Selesai

en: Next page
id: Halaman berikutnya

en: Photo
id: Foto

en: Submissions
id: Masukan

en: Apply
id: Terapkan

en: Go to first page
id: Pergi ke halaman pertama

en: Go to last page
id: Pergi ke halaman terakhir

en: Timeline
id: Garis waktu

en: Attached files
id: File terlampir

en: Offset
id: Letak

en: Account
id: Keanggotaan

en: Skip to main content
id: Lompat ke isi utama

en: About
id: Tentang

en: Embed
id: Lekatkan

en: Patterns
id: Pola

en: Main navigation
id: Navigasi utama

en: Row
id: Baris

en: Primary tabs
id: Tab primer

en: Secondary tabs
id: Tab sekunder

en: Difficulty
id: Kesulitan

en: Alerts
id: Peringatan

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Notes:
id: Catatan:

en: Caches cleared.
id: Singgahan sudah dikosongkan.

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Status messages
id: Pesan status

en: Main page content
id: Konten halaman utama

en: Basic page
id: Halaman dasar

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
id: Gunakan <em>halaman dasar</em> untuk konten statis Anda, seperti halaman 'Tentang kami'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
id: Gunakanlah tag untuk mengelompokan artikel yang memiliki topik mirip kedalam kategori.

en: Image style
id: Gaya gambar

en: Select any filter and click on Apply to see results
id: Pilih filter dan klik Apply untuk melihat hasilnya

en: Show more content
id: Tunjukkan lebih banyak konten

en: Previous page
id: Halaman sebelumnya

en: Update URL alias
id: Memperbarui Alias URL

en: Asc
id: Urutan turun

en: Models
id: Model

en: Last page
id: Halaman terakhir

en: Powered by
id: Dibuat menggunakan

en: Easy
id: Mudah

en: Edit user account
id: Mengedit akun pengguna

en: Site branding
id: Pencitraan situs

en: First page
id: Halaman pertama

en: Submitted by @author_name on @date
id: Dikirim oleh @author_name pada @date

en: Primary admin actions
id: Aksi admin primer

en: Site section links
id: Tautan bagian situs
