Skilling (8.x-2.1) - en to it translation catalogue (195 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: delete
it: elimina

en: Status
it: Stato

en: Administer
it: Amministra

en: Register
it: Registrati

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: Item
it: Elemento

en: Author
it: Autore

en: Subject
it: Oggetto

en: Description
it: Descrizione

en: Action
it: Azione

en: On
it: Acceso

en: Tags
it: Etichette

en: Yes
it: Sì

en: Categories
it: Categorie

en: Version
it: Versione

en: view
it: mostra

en: Login
it: Accedi

en: Edit
it: Modifica

en: Search
it: Cerca

en: Reset
it: Ripristina

en: None
it: Nessuno

en: Number
it: Numero

en: Message
it: Messaggio

en: Response
it: Risposta

en: Image
it: Immagine

en: Container
it: Contenitore

en: Required
it: Obbligatorio

en: Name
it: Nome

en: edit
it: modifica

en: Go to previous page
it: Vai alla pagina precedente

en: Go to parent page
it: Vai alla pagina padre

en: Go to next page
it: Vai alla pagina successiva

en: Import
it: Importa

en: Export
it: Esporta

en: Label
it: Etichetta

en: Preview
it: Anteprima

en: Save
it: Salva

en: Help
it: Aiuto

en: Summary
it: Sommario

en: Top
it: In cima

en:  and
it:  e

en: Add
it: Aggiungi

en: View
it: Visualizza

en: History
it: Cronologia

en: Notes
it: Note

en: Updated
it: Aggiornato

en: Text
it: Testo

en: Status:
it: Stato:

en: User
it: Utente

en: Check
it: Assegno

en: User ID
it: ID utente

en: Contact
it: Contatto

en: Created
it: Creato

en: Node
it: Nodo

en: Create
it: Crea

en: Question
it: Domanda

en: All
it: Tutti

en: days
it: giorni

en: Submitted
it: Inserito

en: Page title
it: Titolo della pagina

en: Block
it: Blocco

en: Page
it: Pagina

en: Breadcrumb
it: Briciole di pane

en: Good
it: Buono

en: Off
it: Spento

en: From
it: Da

en: Comment
it: Commento

en: Published
it: Pubblicato

en: Filter
it: Filtra

en: Promoted to front page
it: Promosso alla prima pagina

en: Explanation
it: Descrizione

en: Term
it: Termine

en: Warning
it: Avviso

en: N/A
it: N/D

en: Up
it: Su

en: Model
it: Modello

en: Send
it: Invia

en: Desc
it: Disc

en: Code
it: Codice

en: Owner
it: Proprietario

en: Recipient
it: Destinatario

en: Calendar
it: Calendario

en: Day
it: Giorno

en: Start date
it: Data iniziale

en: End date
it: Data finale

en: Configuration
it: Configurazione

en: Security
it: Sicurezza

en: First name
it: Nome

en: Last name
it: Cognome

en: Log in
it: Accedi

en: Class
it: Classe

en: Users
it: Utenti

en: Anonymous
it: Anonimo

en: Provides
it: Fornisce

en: Optional
it: Opzionale

en: Order
it: Ordina

en: Pattern
it: Modello

en: Close
it: Chiudi

en: Operation
it: Operazione

en: Original
it: Originale

en: Title:
it: Titolo:

en: Logout
it: Esci

en: Sort by
it: Ordina per

en: Attachments
it: Allegati

en: Clear
it: Cancella

en: Lists
it: Liste

en: author
it: autore

en: Notice
it: Avviso

en: Caption
it: Didascalia

en: Log out
it: Esci

en: Right
it: Destra

en: Your message has been sent.
it: Il messaggio è stato inviato.

en: No limit
it: Nessun limite

en: Changed
it: Modificato

en: Completed
it: Completato

en: User name
it: Nome utente

en: New
it: Nuovo

en: ‹ Previous
it: ‹ Precedente

en: Next ›
it: Seguente ›

en: Loading...
it: In caricamento...

en: Tabs
it: Schede

en: Finished
it: Completato

en: Complete
it: Completo

en: Next page
it: Pagina successiva

en: Submissions
it: Inserimenti

en: Apply
it: Applica

en: Go to first page
it: Vai alla prima pagina

en: Go to last page
it: Vai all'ultima pagina

en: Classes
it: Classi

en: Description:
it: Descrizione:

en: Attached files
it: File allegati

en: Show all
it: Mostra tutti

en: Offset
it: Scostamento

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: Account
it: Profilo

en: Skip to main content
it: Salta al contenuto principale

en: About
it: Informazioni

en: Case sensitive
it: Distingui maiuscole/minuscole

en: Embed
it: Integra

en: Patterns
it: Pattern

en: User account
it: Profilo utente

en: Main navigation
it: Navigazione principale

en: More...
it: Ancora...

en: Initials
it: Iniziali

en: Edit your account
it: Modifica il tuo profilo utente

en: Characters
it: Caratteri

en:  days
it:  giorni

en: Primary tabs
it: Schede primarie

en: Secondary tabs
it: Schede secondarie

en: Difficulty
it: Difficoltà

en: Pause
it: Pausa

en: Finished with an error.
it: Terminato con un errore.

en: Content author
it: Autore del contenuto

en: correct
it: Corretto

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: Grouping field
it: Raggruppamento campi

en: - All -
it: - Tutto -

en: Compact
it: Compatto

en: Machine-readable name
it: Nome ad uso interno

en: Pagination
it: Paginazione

en: Poor
it: Scarso

en: Caches cleared.
it: Cache eliminate.

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: Status messages
it: Messaggi di stato

en: Main page content
it: Contenuto della pagina principale

en: Show all content
it: Mostra tutto il contenuto

en: Basic page
it: Pagina base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
it: Utilizza <em>pagine di base</em> per i tuoi contenuti statici come ad esempio per una pagina 'Chi siamo'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
it: Utilizza i tag per organizzare in categorie i contenuti riguardanti lo stesso argomento.

en: Image style
it: Stile immagine

en: Select any filter and click on Apply to see results
it: Seleziona qualsiasi filtro e clicca su Applica per visualizzare i risultati

en: Submission access
it: Autorizzazione all'invio

en: Your submissions
it: I tuoi inserimenti

en: Show more content
it: Mostra altri contenuti

en: Previous page
it: Pagina precedente

en: Update URL alias
it: Aggiorna alias URL

en: Data export
it: Esportazione dati

en: Master
it: Principale

en: Relate content to the user who created it.
it: Collega il contenuto con l'utente che lo ha creato.

en: The user authoring the content. If you need more fields than the uid add the content: author relationship
it: L'utente autore del contenuto. Se sono necessari campi diversi dall'uid, aggiungere la relazione contenuto: autore

en: Last page
it: Ultima pagina

en: Save and manage fields
it: Salva e gestisci i campi

en: Site branding
it: Branding del sito

en: Delete content configuration
it: Elimina la configurazione del contenuto

en: Book traversal links for
it: Link di attraversamento del book per

en: Passwords
it: Password

en: First page
it: Prima pagina

en: Page type
it: Tipo di pagina

en: Submitted by @author_name on @date
it: Inviato da @author_name il @date

en: Primary admin actions
it: Azioni di amministrazione principali
