Skilling (8.x-2.1) - en to tr translation catalogue (201 entries)

en: Home
tr: Ana Sayfa

en: Title
tr: Başlık

en: Body
tr: Gövde

en: delete
tr: sil

en: Status
tr: Durum

en: Administer
tr: Yönet

en: Register
tr: Kaydol

en: Delete
tr: Sil

en: Operations
tr: İşlemler

en: Content
tr: İçerik

en: Item
tr: Öğe

en: Author
tr: Yazar

en: Subject
tr: Konu

en: Description
tr: Açıklama

en: Action
tr: Eylem

en: On
tr: Açık

en: Tags
tr: Etiketler

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Documentation
tr: Belgeleme

en: Categories
tr: Kategoriler

en: Version
tr: Sürüm

en: view
tr: görüntüle

en: Login
tr: Giriş

en: Edit
tr: Düzenle

en: Search
tr: Ara

en: Reset
tr: Sıfırla

en: None
tr: Hiçbiri

en: Number
tr: Sayı

en: Message
tr: İleti

en: Response
tr: Yanıt

en: Image
tr: Resim

en: Container
tr: Kapsayıcı

en: Required
tr: Zorunlu

en: Name
tr: İsim

en: edit
tr: düzenle

en: Go to previous page
tr: Önceki sayfaya git

en: Go to parent page
tr: Üst sayfaya git

en: Go to next page
tr: Sonraki sayfaya git

en: Import
tr: İçeri aktar

en: Book
tr: Kitap

en: Export
tr: Dışarı aktar

en: Label
tr: Etiket

en: Preview
tr: Ön izleme

en: Save
tr: Kaydet

en: Help
tr: Yardım

en: Summary
tr: Özet

en: Top
tr: En üst

en:  and
tr:  ve

en: Starts
tr: Başlama

en: Add
tr: Ekle

en: View
tr: Görüntüle

en: History
tr: Geçmiş

en: Notes
tr: Notlar

en: Updated
tr: Güncellenme

en: Text
tr: Metin

en: Status:
tr: Durum:

en: User
tr: Kullanıcı

en: Check
tr: Çek

en: User ID
tr: Kullanıcı ID

en: Contact
tr: İletişim

en: Created
tr: Oluşturulma

en: Node
tr: Düğüm

en: Create
tr: Oluştur

en: Question
tr: Soru

en: All
tr: Tümü

en: days
tr: gün

en: Submitted
tr: Girdi Tarihi

en: Page title
tr: Sayfa başlığı

en: Block
tr: Blok

en: Page
tr: Sayfa

en: Breadcrumb
tr: Sayfa yolu

en: Good
tr: İyi

en: Off
tr: Kapalı

en: From
tr: Kimden

en: Comment
tr: Yorum

en: Published
tr: Yayında

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Promoted to front page
tr: Ana sayfaya yükseltilmiş

en: Explanation
tr: Açıklama

en: Term
tr: Terim

en: Warning
tr: Uyarı

en: Up
tr: Yukarı

en: Send
tr: Gönder

en: Desc
tr: Azalan

en: Code
tr: Kod

en: Owner
tr: Sahibi

en: Recipient
tr: Alıcı

en: Internal name
tr: Dahili İsim

en: Calendar
tr: Takvim

en: Day
tr: Gün

en: Start date
tr: Başlangıç Tarihi

en: End date
tr: Bitiş tarihi

en: Configuration
tr: Yapılandırma

en: Security
tr: Güvenlik

en: First name
tr: Ad

en: Last name
tr: Soyad

en: Log in
tr: Giriş yapın

en: Class
tr: Sınıf

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: Anonymous
tr: Adsız

en: Optional
tr: Seçime bağlı

en: Order
tr: Sıralama

en: Pattern
tr: Örüntü

en: Close
tr: Kapat

en: Operation
tr: İşlem

en: Original
tr: Orjinal

en: Title:
tr: Başlık:

en: Logout
tr: Çıkış

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Attachments
tr: Ekler

en: create
tr: oluştur

en: Token
tr: Simge

en: Clear
tr: Temizle

en: Lists
tr: Listeler

en: author
tr: yazar

en: Notice
tr: Dikkat

en: Caption
tr: Başlık

en: Log out
tr: Çıkış

en: Right
tr: Sağ

en: Your message has been sent.
tr: İletiniz gönderildi.

en: Changed
tr: Değişti

en: Completed
tr: Tamamlandı

en: User name
tr: Kullanıcı adı

en: New
tr: Yeni

en: ‹ Previous
tr: ‹ Önceki

en: Next ›
tr: Sonraki ›

en: Loading...
tr: Yükleniyor...

en: Tabs
tr: Sekmeler

en: Finished
tr: Tamamlandı

en: Complete
tr: Tamam

en: Next page
tr: Sonraki sayfa

en: Submissions
tr: Gönderimler

en: Apply
tr: Uygula

en: Go to first page
tr: İlk sayfaya git

en: Go to last page
tr: Son sayfaya git

en: Classes
tr: Sınıflar

en: Description:
tr: Açıklama:

en: Timeline
tr: Timeline (Zaman Şeridi)

en: Attached files
tr: Eklenmiş dosyalar

en: Show all
tr: Tümünü göster

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Machine name
tr: Makine adı

en: Account
tr: Hesap

en: Rejected
tr: Reddedildi

en: Skip to main content
tr: Ana içeriğe atla

en: Paragraph
tr: Paragraf

en: About
tr: Hakkında

en: Case sensitive
tr: Büyük/küçük harfe duyarlı

en: Embed
tr: Göm

en: Patterns
tr: Değiştirme şablonları

en: User account
tr: Kullanıcı hesabı

en: Main navigation
tr: Ana gezinti menüsü

en: Saving...
tr: Kaydediliyor...

en: More...
tr: devamı...

en: Initials
tr: Başharfler

en: Primary tabs
tr: Birincil sekmeler

en: Secondary tabs
tr: İkincil sekmeler

en: Difficulty
tr: Zorluk

en: Bundle
tr: Paket (bundle)

en: Pause
tr: Geçici olarak durdur

en: Content author
tr: İçerik yazarı

en: Course
tr: Kurs

en: correct
tr: doğru

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: Grouping field
tr: Gruplama alanı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Compact
tr: Sade

en: Machine-readable name
tr: Makine tarafından okunabilir ad

en: Pagination
tr: Sayfalama

en: Poor
tr: Zayıf

en: Caches cleared.
tr: Önbellekler temizlendi.

en: « First
tr: « İlk

en: Last »
tr: Son »

en: Wrong
tr: Yanlış

en: Status messages
tr: Durum mesajları

en: Main page content
tr: Ana sayfa içeriği

en: Show all content
tr: Bütün içeriği göster

en: Basic page
tr: Temel sayfa

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
tr: <em>Temel sayfa</em>ları, 'Hakkımızda' sayfası gibi sabit içerikler için kullanın.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
tr: Benzer konulardaki yazıları kategoriler halinde gruplamak için etiketleri kullanın.

en: Image style
tr: Resim stili

en: Select any filter and click on Apply to see results
tr: Herhangi bir süzgeç seçin ve sonuçları görmek için Uygula'ya tıklayın

en: Show more content
tr: Daha fazla içerik göster

en: Previous page
tr: Önceki sayfa

en: Update URL alias
tr: Yol ismini güncelle

en: Asc
tr: Artan

en: Master
tr: Ana (master)

en: Relate content to the user who created it.
tr: İçeriği onu oluşturan kullanıcıyla ilişkilendirir.

en: Submission
tr: Gönderim

en: The user authoring the content. If you need more fields than the uid add the content: author relationship
tr: İçeriği yazan kullanıcı. Uid'den daha fazla alana ihtiyacınız olursa içerik: yazar ilişkisi ekleyin

en: Last page
tr: Son sayfa

en: Easy
tr: Kolay

en: Save and manage fields
tr: Alanları kaydet ve yönet

en: Node operations bulk form
tr: Düğüm işlemleri toplu formu

en: Hard
tr: Zor

en: Site branding
tr: Site markası

en: First page
tr: İlk sayfa

en: Submitted by @author_name on @date
tr: @date tarihinde @author_name tarafından gönderildi

en: Primary admin actions
tr: Birincil yönetici eylemleri

en: Site section links
tr: Site bölümleri bağlantıları
