Skilling (8.x-2.1) - en to uk translation catalogue (285 entries)

en: Home
uk: Головна

en: Title
uk: Заголовок

en: Body
uk: Вміст

en: delete
uk: видалити

en: Status
uk: Стан

en: Administer
uk: Адміністрування

en: Register
uk: Реєстрація

en: Delete
uk: Видалити

en: Operations
uk: Операції

en: Content
uk: Вміст

en: Item
uk: Елемент

en: Author
uk: Автор

en: Subject
uk: Тема

en: Description
uk: Опис

en: Action
uk: Дія

en: On
uk: Увімкнено

en: Tags
uk: Теґи

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: Documentation
uk: Документація

en: Categories
uk: Категорії

en: Version
uk: Версія

en: view
uk: переглянути

en: Login
uk: Вхід

en: Edit
uk: Редагувати

en: Search
uk: Пошук

en: Reset
uk: Скинути

en: None
uk: Немає

en: Number
uk: Число

en: Message
uk: Повідомлення

en: Response
uk: Відповідь

en: Image
uk: Зображення

en: Container
uk: Контейнер

en: Required
uk: Обов’язкове

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: edit
uk: редагувати

en: Go to previous page
uk: На попередню сторінку

en: Go to parent page
uk: Перейти на батьківську сторінку

en: Go to next page
uk: До наступної сторінки

en: Import
uk: Імпортувати

en: Book
uk: Книга

en: Export
uk: Експортувати

en: Label
uk: Мітка

en: Preview
uk: Попередній перегляд

en: Save
uk: Зберегти

en: Help
uk: Довідка

en: Summary
uk: Резюме

en: Top
uk: Зверху

en:  and
uk:  та

en: Starts
uk: Починається

en: Add
uk: Додати

en: View
uk: Перегляд

en: History
uk: Історія

en: Notes
uk: Примітки

en: Updated
uk: Оновлено

en: Text
uk: Текст

en: Status:
uk: Стан:

en: User
uk: Користувач

en: Check
uk: Перевірити

en: User ID
uk: ID користувача

en: Contact
uk: Контакт

en: Created
uk: Створено

en: Node
uk: Матеріал

en: Required?
uk: Необхідно?

en: Create
uk: Створити

en: Question
uk: Питання

en: Table of contents
uk: Зміст

en: All
uk: Все

en: days
uk: дні(в)

en: Submitted
uk: Надіслано

en: Page title
uk: Заголовок сторінки

en: Block
uk: Блок

en: Page
uk: Сторінка

en: Breadcrumb
uk: Рядок навіґації

en: Great!
uk: Прекрасно!

en: Good
uk: Добре

en: Event type
uk: Тип події

en: Off
uk: Вимкнено

en: From
uk: Від

en: Comment
uk: Коментар

en: Published
uk: Опубліковано

en: Filter
uk: Фільтр

en: Promoted to front page
uk: Винесено на головну сторінку

en: Explanation
uk: Пояснення

en: Term
uk: Термін

en: Warning
uk: Попередження

en: N/A
uk: Н/Д

en: Up
uk: Вгору

en: Model
uk: Модель

en: Send
uk: Надіслати

en: Desc
uk: Спад

en: Code
uk: Код

en: Owner
uk: Власник

en: Recipient
uk: Отримувач

en: Internal name
uk: Внутрішнє ім'я

en: Calendar
uk: Календар

en: Day
uk: День

en: Start date
uk: Початкова дата

en: End date
uk: Кінцева дата

en: Configuration
uk: Конфігурація

en: Security
uk: Безпека

en: Note
uk: Примітка

en: First name
uk: Ім’я

en: Last name
uk: Прізвище

en: Log in
uk: Вхід

en: Class
uk: Клас

en: Users
uk: Користувачі

en: Anonymous
uk: Анонім

en: Provides
uk: Надає

en: Optional
uk: Необов'язкове

en: Order
uk: Послідовність

en: Pattern
uk: Шаблон

en: Book title
uk: Заголовок підшивки

en: Close
uk: Закрити

en:  ago
uk:  тому

en: Published?
uk: Опубліковане?

en: Operation
uk: Дія

en: Original
uk: Оригінал

en: Title:
uk: Заголовок:

en: Logout
uk: Вихід

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Attachments
uk: Вкладення

en: create
uk: створення

en: Create account
uk: Створити обліковий запис

en: Notices
uk: Нотатки

en: Token
uk: Замінник

en: Clear
uk: Очистка

en: Due
uk: Очікуваний

en: Extras
uk: Додаткові

en: Lists
uk: Списки

en: author
uk: автор

en: Notice
uk: Сповіщення

en: Caption
uk: Підпис

en: Log out
uk: Вихід

en: Right
uk: Праворуч

en: Your message has been sent.
uk: Ваше повідомлення було відправлене.

en: No limit
uk: Необмежено

en: Login to your account
uk: Вхід у систему

en: Changed
uk: Змінено

en: Completed
uk: Завершено

en: Due date
uk: Термін виконання

en: User name
uk: Ім’я користувача

en: New
uk: Нові

en: ‹ Previous
uk: ‹ Попередня

en: Next ›
uk: Наступна ›

en: Loading...
uk: Завантаження...

en: Tabs
uk: Вкладки

en: Finished
uk: Завершено

en: Complete
uk: Завершене

en: Next page
uk: Наступна сторінка

en: Photo
uk: Фото

en: Submissions
uk: Надсилання

en: Apply
uk: Застосувати

en: Go to first page
uk: До першої сторінки

en: Go to last page
uk: До останньої сторінки

en: Unread
uk: Непрочитане

en: Character
uk: Символ

en: Classes
uk: Класи

en: Description:
uk: Опис:

en: When
uk: Коли

en: Timeline
uk: Графік часу

en: Reflection
uk: Відбиття

en: Attached files
uk: Вкладені файли

en: Show all
uk: Показати все

en: Offset
uk: Зміщення

en: Machine name
uk: Машинна назва

en: Person
uk: Особа

en: Account
uk: Обліковий запис

en: Rejected
uk: Відкинуті

en: Skip to main content
uk: Перейти до основного вмісту

en: Paragraph
uk: Абзац

en: About
uk: Про модуль

en: Case sensitive
uk: Чутливе до регістру

en: Suggestions
uk: Пропозиції

en: Suggestion
uk: Пропозиція

en: Import content
uk: Імпортувати вміст

en: Embed
uk: Вбудоване

en: Patterns
uk: Шаблони

en: Create a new account
uk: Створити новий обліковий запис

en: User account
uk: Обліковий запис користувача

en: Main navigation
uk: Основна навіґація

en: Saving...
uk: Збереження...

en: More...
uk: Докладніше...

en: Initials
uk: Ініціали

en: Edit your account
uk: Редагувати обліковий запис

en: Characters
uk: Символів

en:  days
uk:  дні(в)

en: Primary tabs
uk: Основні вкладки

en: Secondary tabs
uk: Другорядні вкладки

en: Difficulty
uk: Складність

en: User id
uk: ID користувача

en: Bundle
uk: Пакет

en: Pause
uk: Призупинити

en: Hi!
uk: Привіт!

en: Alerts
uk: Увага!

en: Finished with an error.
uk: Завершене з помилкою

en: Message templates
uk: Шаблони повідомлень

en: Annotation
uk: Анотація

en: Processed @current out of @total.
uk: Оброблене @current з @total.

en: View page
uk: Переглянути сторінку

en: Text options
uk: Параметри текста

en: Content author
uk: Автор матеріалу

en: Course
uk: Курс

en: Lesson
uk: Урок

en: correct
uk: правильно

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: Grouping field
uk: Групуюче поле

en: Reviewer
uk: Рецензент

en: - All -
uk: - Усе -

en: Compact
uk: Компактний

en: Machine-readable name
uk: Машино-читабельна назва

en: Pagination
uk: Розбивка на сторінки

en: Poor
uk: Незадовільно

en: Caches cleared.
uk: Кеші очищено.

en: « First
uk: « Перша

en: Last »
uk: Остання »

en: View file
uk: Перегляд файлу

en: Hint
uk: Підказка

en: Wrong
uk: Не підтверджую

en: Status messages
uk: Повідомлення про стан

en: Design
uk: Дизайн

en: Search text
uk: Шукати текст

en: Main page content
uk: Основний вміст сторінки

en: Show all content
uk: Показати всі матеріали

en: Basic page
uk: Проста сторінка

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
uk: <em>Прості сторінки</em> використовуються для розміщення незмінюваного вмісту на кшталт сторінки 'Про нас'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
uk: Теґи використовуються для групування статей зі схожими темами в категорії.

en: Image style
uk: Стиль зображення

en: Select any filter and click on Apply to see results
uk: Щоб побачити результат, виберіть довільний фільтр і натисніть "Застосувати"

en: Submission access
uk: Доступ до надсилань

en: Your submissions
uk: Ваші надсилання

en: Show more content
uk: Показати більше матеріалів

en: Previous page
uk: Попередня сторінка

en: Update URL alias
uk: Оновити синонім URL

en: today
uk: сьогодні

en: Recipient of the message.
uk: Одержувач повідомлення

en: Data export
uk: Експорт даних

en: Lessons
uk: Заняття

en: Asc
uk: Зрост

en: Master
uk: Головне

en: Relate content to the user who created it.
uk: Зв'язок матеріала з користувачем, котрий його створив.

en: Submission
uk: Надсилання

en: Import complete.
uk: Імпортування завершено.

en: Models
uk: Моделі

en: Checklists
uk: Списки перевірки

en: Reflections
uk: Віддзеркалення

en: List classes
uk: Класи списку

en: Paragraphs
uk: Абзаци

en: The user authoring the content. If you need more fields than the uid add the content: author relationship
uk: Користувач, що є автором матеріалу. Якщо необхідно більше полів, ніж надає uid, додайте зв'язок Матеріал: автор.

en: Reflect
uk: Віддзеркалення

en: Enrollment
uk: Зарахування

en: Last page
uk: Остання сторінка

en: Powered by
uk: Побудовано на

en: Challenge
uk: Випробування

en: Easy
uk: Легко

en: Manage classes.
uk: Керування класами.

en: Save and manage fields
uk: Зберегти й продовжити керування полями

en: Grading
uk: Оцінювання

en: yesterday
uk: вчора

en: Enrollments
uk: Зарахування

en: Node operations bulk form
uk: Пакетна форма операцій з матеріалом

en: Hard
uk: Жорсткий

en: Thank you!
uk: Дякуємо!

en: Closing...
uk: Закриття...

en: Site branding
uk: Брендування сайту

en: Delete content configuration
uk: Конфігурація видалення матеріалу

en: Book traversal links for
uk: Книжкові перехресні посилання для

en: Passwords
uk: Паролі

en: View submission
uk: Переглянути надсилання

en: First page
uk: Перша сторінка

en: Member profile
uk: Профіль учасника

en: Message sent
uk: Повідомлення відправлено

en: Page type
uk: Тип сторінки

en: (current)
uk: (поточний)

en: Submitted by @author_name on @date
uk: Надіслав: @author_name, дата: @date

en: The time that the entity was created.
uk: Час створення сутності.

en: The time that the entity was last edited.
uk: Час останнього редагування сутності.

en: Show sidebar
uk: Показати бічну панель

en: Primary admin actions
uk: Основні адміністративні дії

en: Site section links
uk: Посилання розділів сайту

en: Admin profile
uk: Адміністраторський профіль

en: Configuration for site administrators
uk: Конфігурація для адміністраторів сайту

en: Configuration for site members
uk: Конфігурація для учасників сайту

en: Maximum submissions
uk: Максимум надсилань

en: Manage submissions.
uk: Керування надсиланнями
