Skilling (8.x-2.16) - en to is translation catalogue (132 entries)

en: Home
is: Forsíða

en: Title
is: Titill

en: Body
is: Meginmál

en: delete
is: eyða

en: Status
is: Staða

en: Administer
is: Stjórna

en: Register
is: Nýskráning

en: Delete
is: Eyða

en: Operations
is: Aðgerðir

en: Content
is: Innihald

en: Item
is: Hlutur

en: Author
is: Höfundur

en: Subject
is: Viðfangsefni

en: Description
is: Lýsing

en: Action
is: Aðgerð

en: On
is: Virkjað

en: Tags
is: Efnisorð

en: Yes
is: Já

en: No
is: Nei

en: Categories
is: Flokkar

en: Version
is: Útgáfa

en: view
is: skoða

en: Login
is: Innskráning

en: Edit
is: Breyta

en: Search
is: Leit

en: Reset
is: Endursetja

en: None
is: Engin

en: Number
is: Númer

en: Message
is: Skilaboð

en: Image
is: Mynd

en: Container
is: Gámur

en: Required
is: Nauðsynleg(t)

en: Name
is: Nafn

en: edit
is: breyta

en: Go to previous page
is: Fara á fyrri síðu

en: Go to parent page
is: Fara á síðu foreldris

en: Go to next page
is: Fara á næstu síðu

en: Import
is: Flytja inn

en: Book
is: Bók

en: Export
is: Flytja út

en: Label
is: Merking

en: Preview
is: Forskoða

en: Save
is: Vista

en: Help
is: Hjálp

en: Summary
is: Samantekt

en: Top
is: Toppur

en:  and
is:  og

en: Add
is: Bæta við

en: View
is: Skoða

en: History
is: Saga

en: Updated
is: Uppfært

en: Text
is: Texti

en: Status:
is: Staða:

en: ID
is: Kenni

en: User
is: Notandi

en: Check
is: Athuga

en: User ID
is: Auðkenni notanda

en: Contact
is: Tengiliður

en: Created
is: Stofnað

en: Node
is: Nóða

en: Create
is: Stofna

en: Question
is: Spurning

en: All
is: Allt

en: days
is: dagar

en: Page title
is: Titill síðu

en: Block
is: Blokk

en: Page
is: Síða

en: Breadcrumb
is: Leiðsagnarslóð

en: Good
is: Gott

en: Off
is: Af

en: From
is: Frá

en: Comment
is: Ummæli

en: Published
is: Birt

en: Filter
is: Sía

en: Promoted to front page
is: Kynna á forsíðu

en: Explanation
is: Útskýring

en: Term
is: Hugtak

en: Warning
is: Viðvörun

en: N/A
is: Á ekki við

en: Up
is: Upp

en: Send
is: Senda

en: Code
is: Kóði

en: Owner
is: Eigandi

en: Recipient
is: Viðtakandi

en: Calendar
is: Dagatal

en: Day
is: Dagur

en: Start date
is: Hefst þann:

en: End date
is: Lýkur þann:

en: First name
is: Fornafn

en: Last name
is: Eftirnafn

en: Log in
is: Skrá  inn

en: Users
is: Notendur

en: Anonymous
is: Nafnlaus

en: Optional
is: Valkvætt

en: Order
is: Pöntun

en: Close
is: Loka

en:  ago
is:  síðan

en: Published?
is: Birt?

en: Original
is: Upprunalegt

en: Title:
is: Titill:

en: Logout
is: Útskrá

en: Sort by
is: Raða eftir

en: Attachments
is: Viðhengi

en: Create account
is: Stofna aðgang

en: Clear
is: Hreinsa

en: author
is: höfundur

en: Notice
is: Tilkynning

en: Log out
is: Útskrá

en: Right
is: Hægri

en: Your message has been sent.
is: Skilaboð þín hafa verið send.

en: Completed
is: Lokið

en: New
is: Nýtt

en: ‹ Previous
is: < Fyrri

en: Loading...
is: Hleð...

en: Tabs
is: Flipar

en: Finished
is: Lokið

en: Complete
is: Lokið

en: Next page
is: Næsta síða

en: Photo
is: Mynd

en: Apply
is: Virkja

en: Go to first page
is: Fara á fremstu síðu

en: Go to last page
is: Fara á öftustu síðu

en: Attached files
is: Viðhengdar skrár

en: Account
is: Aðgangur

en: About
is: Um

en: Case sensitive
is: Háð há/lágstöfum

en: Create a new account
is: Stofna nýjan aðgang

en: User account
is: Notandaaðgangur

en: More...
is: Meira...

en: Items per page
is: Hlutir per síðu

en: - All -
is: - Allt -

en: Last page
is: Síðasta síða
